50 Milyon Dolarlık İphone Siparişi İptal Edildi

Son dakika haberi: Kapalıçarşı, Tahtakale, Mahmutpaşa, Doğubank ve Eminönü'nde birçok esnaf İphone siparişlerini durdurdu.

50 Milyon Dolarlık İphone Siparişi İptal Edildi

Amerika Birleşik Devletleri ile son günlerde yaşanan ekonomik krizin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD menşeili ürünlerine yönelik boykot yapılması çağrısında bulundu. Erdoğan'ın bu boykot çağrısı byük yankı uyandırdı ve büyük firmalar boykot çağrısına uydu.

ABD'nin rahip Brunson'un bırakılmaması sonrası başlattığı yaptırımlar nedeniyle dolar ciddi bir yükselişe geçti. 7 TL seviyesini bile geçen dolar tüm zamanların rekorlarını alt üst etti. Ancak yapılan görüşmeler, atılan adımlar ve dış ülkelerden gelen desteklerin ardından TL toparlandı ve dolar karşısında değer kazanmaya başladı. Piyasalardan alınan son dakika bilgilerine göre dolar 5,81 seviyesine kadar geldi. 

Cumhurbaşkanı ABD Menşeili Iphone'lerin alınmamasını, Samsung, Vestel gibi ürünlerin alınmasını istedi. Canlı Bahis Erdoğan'ın bu yöndeki çağrısı sonrası esnaf da bu çağrıya yanıt verdi ve Çok sayıda telefocu İphone sparişlerini durdurma kararı aldı. 

Kapalıçarşı, Tahtakale, Mahmutpaşa, Doğubank ve Eminönü'nde bulunan büyük ithalatçı firmalar, dükkanlar ve esnaflar art arda kısa ve uzun vadeli siparişlerini iptal etmeye başladı.

Özellikle İphone olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri 'nde üretilen ürünlerin ithalatını kesen bu esnaflar, boykot çağrısına cevap verdi. 

50 MİLYON DOLARLIK SPARİŞLER İPTAL EDİLDİ

Esnaftan alınan son dakika bilgilerine göre, sadece Doğubank bünyesinde faaliyet göster mekte olan 3 büyük ithalatçı 50 milyon dolar değerinde iPhone siparişini iptal etti.

Art arda iptaller ABD basınında da geniş yer buldu.