'392 Hamile Çocuk Saklandı' İddialarıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı

'392 Hamile Çocuk Skandalı' iddialarıyla ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

'392 Hamile Çocuk Saklandı' İddialarıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde büyük bölümü Suriye uyruklu küçük çocukların hamile olduğu halde sağlık personelince adli makamlara bildirilmedi yönündeki iddialarla ilgili "Suçu bildirmeme" gerekçesiyle soruşturma başlattı. İstanbul Valiliği'nden de 59 sağlık personeli hakkında soruşturma izninin çıktığı öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı'nın resmi internet sayfasından söz konusu iddialarla ilgili dün bir açıklama yapılmış , "Medyada, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili çıkan haberlere ilişkin açıklama gereği görülmüştür. Bakanlığımıza bağlı tüm hastanelerde olduğu gibi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de 18 yaş altında Tipobet doğum yapan tüm kadınların adli mercilere bildirimi eksiksiz olarak yapılmaktadır. Haberde bahsedilen hastaların, gebe polikliniği ve doğumhane dışında başka şikayetleri sebebiyle KBB, İç Hastalıkları ve Çocuk Polikliniğine başvuran hastalar olduğu anlaşılmıştır. Bu vakaların ilerleyen süreçte gebe polikliniği ve doğumhaneye başvurduklarında gerekli bildirimlerin yapıldığı da saptanmıştır. Olası bir aksaklığa sebebiyet vermemek için, Kadın Doğum Poliklinikleri ile birlikte diğer polikliniklere başvuran 18 yaş altı gebelik teşhisi almış tüm hastaların Sosyal Hizmetler Uzmanı vasıtasıyla İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesine bildirilmesi gerektiği konusunda hastane çalışanları tekrar bilgilendirilmiştir. Bilgilerinize saygı ile sunulur" ifadelerine yer verilmişti.

Bugün ,Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde suriye uyruklu çocukların hamile olduğu halde adli makamlara bildirilmediği gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı öğrenildi. 59 sağlık personeli hakkında İstanbul Valiliği'nin gerekli soruşturma iznini verdiği bildirildi.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA