2019 Sigara Fiyatlarına İndirim ve Zam Detayları Belli Oluyor

Sigara fiyatlarına gelecek zam ile ilgili ilk detaylar belli oldu. Peki hangi sigaralara zam gelecek? Hangi sigaralara indirim gelecek? İşte detaylar.

2019 Sigara Fiyatlarına İndirim ve Zam Detayları Belli Oluyor

Sigara fiyatlarına gelecek zam ile ilgili ilk detaylar belli oldu. Peki hangi sigaralara zam gelecek? Hangi sigaralara indirim gelecek? İşte detaylar.

10 Ocak 2019 Perşembe 18:26
2019 Sigara Fiyatlarına İndirim ve Zam Detayları Belli Oluyor

Sigarada ÖTV zammı detayları netleşmeye başladı.

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete 'de sigara fiyatlarında uygulanan ÖTV zammına ilişkin karar yayımlandı. Yayımlanan kararda sigaradaki ÖTV oranı yüzde 63 seviyesinden yüzde 67 seviyesine çıkarıldı. Bu düzenleme vayandaşların kafasını karıştırdı. 

ÖTV zammının yanı sıra Resmi Gazete 'de, fiyat düşmesin diye bariyer olarak konulan paket başına 5.6 liralık asgari maktu vergi oranının kaldırılması yönünde karar kıldın. Paket başına 42 kuruş olan maktu vergi ise hala duruyor.

Asgari maktu oranının kaldırılması sonrası sigara fiyatlarına indirim gelebileceği düşünüldü. Ancak bu yanlış anlaşıldı. 

Türkiye 'de orta ve üst fiyat seviyesine sahip sigaralarda paket başına maliyet 90 kuruş ile 1 lira arasında  değişkenlik gösteriyor. 6.5 TL'den satışa sunulan bir sigara, ÖTV satış fiyatı üzerinden alındığı için 4.35 lira ÖTV, 42 kuruş maktu vergi ve 99 kuruş da KDV ile birlikte vergi 5.76 lira seviyesine kadar çıkıyor. Buna bir de 70 kuruş bayi ve bakkal dağıtım ücretini koyarsak 6 lira 46 kuruş yapıyor. Yani geriye 4 kuruşluk bir miktar kalıyor.

İşte bu yüzden üretim maliyeti en az 90 kuruş olan ve şu anda 9 liranın üstünde satılan sigaranın fiyatını daha çok ucuzlatması imkansız görünüyor.

Yeni ÖTV zammı düzenlemesi ile üretici aradaki farkı ya kendi üstlenecek veya tiryakiye yansıtacak. Şu anda 11 liraya satılan bir sigarada ÖTV, maktu vergi ve KDV ile bayi payı çıkılırsa 1.2 lira olarak geriye kalan kazanç (Yatırım maliyeti ve kar olarak) yapılan son zam ile ancak fiyatın 4 lira artırılması ile aynı düzeyde tutulabiliyor.

Sigaracılar fiyat artışını yapmayarak oranı karlarından karşılamaları halinde ise 11 TL'lik sigaranın 9.47 TL'sini devlet vergi olarak tahsil edecek. Bugünkü durumda ise aynı tutardaki sigaranın 9 TL'si toplam vergi yükü olarak hesaplanıyor.

O SİGARALARDA İNDİRİM OLABİLİR

Maliyeti daha düşük olan ve şu anda piyasada 7.5 ile 8.5 liralık fiyatlar arasında satışa sunulan sigaralar için fiyat indirimi yapılması mümkün görünüyor.

Bu sigaralar daha önce 5.6 liralık asgari maktu vergi nedeniyle fiyatı daha da aşağı çekemiyordu. Ancak bu verginin sigarada kaldırılması sornası, şimdi orta ve üst fiyat seviyesi ile sigara satanlar maliyetleri gereği fiyatı aşağı çekemeyecek. Çekerse zarar edecek.

Ancak ucuz sigara üreticilerinin ise ya ceplerine daha fazla para kalacak veya bu rahatlık ile indirime gidip pazar payını artırmaya bile çalışacak.

Bir örnek ile açıklayalım. 7.5 liraya satılan bir paket sigaradan önceden (5.6 lira asgari maktu+0.42 TL maktu) 6.02 lira vergi alınıyordu. 91 kuruş da KDV eklendiğinde maliyet 6.93 lira yapıyor.

Sigaracının cebine ise 56 kuruş kalıyordu. Şimdi ise asgari maktu kalktığı için bu üreticiler 5.02 lira lira nispi ÖTV ve 42 kuruş maktu vergi ödeyecek. Yani 5.44 lira. 83 lirada KDV'si var. Toplam 6 lira 27 kuruşa iniyor maliyet. Böylece paket başına (6,93-6,23 TL) 66 kuruş ceplerine kalacak.

Ucuz sigara üreticileri böylece eğer isterlerse fiyatı aşağı çekebilecek. Eğer fiyat düşürmezlerse paket başına 66 kuruş daha fazla kar edecekler

Kamubulteni.com  | Ankara

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.