Türk Mühendisler Bir Başarıya Daha İmza Attı! Drone Barınağı Geliştirdi! Drone Barınağı Nedir?

Türk mühendislerin geliştirdiği drone barınağı personel ihtiyacı olmadan, drone'ların uzun süreli görev yapmasını sağlayacak.

Türk Mühendisler Bir Başarıya Daha İmza Attı! Drone Barınağı Geliştirdi! Drone Barınağı Nedir?

Türk mühendisler bir başarıya daha imza attı. Mühendisler hava araçlarının çoğalmasından sonra drone'ları daha etkili kullanabilmek için drone'lar üzerinde çeşitli çalışmalar yapıyordu. Bu çalışmalardan biride drone barınağı.

Ankara'da bir yazılım şirketi olan Mentor Bilişim, drone'ların personele ihtiyaç duymadan uzun süreli görev yapmasını sağlamak için drone barınağı'nı geliştirdi.

Mentor Bilişim Genel Müdürü Ahmet Kolcu, 2015 yılından bu yana otonom sistemler, insansız hava araçları ve bunların alt sistemlerini geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Drone Barınağı ilk sergisine çıkacak

Ahmet Kolcu, Box Mentor adlı ürünün temmuz ayında İstanbul'da düzenlenecek olan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF) ilk defa sergileyeceklerini söyledi.

Kolcu, Box Mentor üzerinde 2021 yılından beri çalıştıklarını ifade etti. Bu yıl TÜBİTAK 1501 Sanayi-AR-GE desteği aldıklarını söyledi.

Sistemin 4 temel bileşeni var

Sistemde 4 temel bileşen olduğunu ifada eden Ahmet Kolcu, Box Mentor için şöyle konuştu:

"Drone, quadcopter şeklinde tasarlanmış olup yönetim sistemi üzerinden gelen tüm görevleri otonom olarak gerçekleştirmektedir. Drone box, drone’un ve diğer tüm bileşenlerin muhafaza edildiği bir kutudur. Ayrıca hareketli pisti sayesinde drone iniş ve kalkışlarını kolaylaştırmaktadır. Kutunun içerisinde 3 adet yedek batarya bulunur ve bunlar otonom şekilde değiştirilerek yeni göreve hızlı şekilde geçilmesi sağlanır. Hava veri ölçüm istasyonumuz, hava şartlarını kontrol eden bir sistemdir ve anlık hava verilerini alarak uçuş uygunluk algoritmasının çalışmasını sağlar. Yönetim sistemi, web tabanlı bir platformdur ve internete bağlı herhangi bir cihazdan erişilebilir. Bu sayede uzaktan operasyon merkezi mümkün hale gelmektedir. Beyond visual line of side dediğimiz görsel görüş hattının ötesinde yüzlerce kilometre uzaktan yönetilebilmektedir."

turk-muhendisler-dron-barinagi-gelistirdi-2-kamubulteni.jpg

Yönetim sistemine uzaktan bağlantı sağlanabiliyor

"Görev oluşturma arayüz ekranından, harita üzerinde görev noktaları tespit edip, drone hızı, yerden yüksekliği, kamera bakış açısı, görev noktasındaki süresi gibi senaryolar belirlenerek görev gerçekleştirilebilmektedir. Harita üzerinde belirlenen noktalar, mesafe kestirim algoritması kullanılarak kontrol edilir ve batarya kapasitesi ile doğru orantılı olarak görevler gerçekleştirilir. Bu algoritma, belirli bir görev rotası veya hedef noktası için tahmini mesafeyi hesaplar. Harita üzerinden HUD verileri takip edilebilmektedir. HUD verileri, görev rotası, hedef noktalar, hız, irtifa ve diğer önemli bilgileri içermektedir. Sistem kullanılarak zamanlanmış görevler tanımlanabilmektedir. Uç birim sensörlerden gelen anlık veriler ile tehlike arz eden unsurun saptanmasında olay yerine hızlı bir şekilde intikal edebilmektedir. Yönetim sistemi üzerinden drone box ve drone’daki kameralardan anlık görüntüler izlenebilmektedir. Drone, Qr landing algoritması sayesinde GPS'ten bağımsız olarak otonom iniş gerçekleştirebilmektedir."

Barınaklar arası devriye atabilecek

"Örneğin sınır bölgelerinde belirli aralıklarla yerleştireceğimiz ürünler sayesinde devriye görevini üstlenebilecektir. Aynı zamanda kolluk kuvvetlerimizin bulanamayacağı alanlarda belirlediğimiz noktalarda devriye görevi gerçekleştirip anlık olarak görüntü aktarımı sağlayacaktır. Kullanım senaryolarını artırmak mümkün. Karakollar, üs bölgeleri, güvenlikli bölgelerin korunmasında çeşitli görevleri üstlenmektedir. Sivil alanda ise geliştirmelerine devam ettiğimiz görüntü işleme yazılımları sayesinde güneş enerji santrallerinde panellerin arıza tespitini gerçekleştirilebilmektedir."