TBMM'de Flaş Gelişme! Sosyal Medya Düzenlemesi Öncesi Yeni Adım

Sosyal medya düzenlemelerine dair tartışmalar devam ederken, düzenleme öncesi kritik adımlar art arda geldi.

TBMM'de Flaş Gelişme! Sosyal Medya Düzenlemesi Öncesi Yeni Adım

Sosyal medya düzenlemelerine dair tartışmalar devam ederken, düzenleme öncesi kritik adımlar art arda geldi.

16 Temmuz 2020 Perşembe 19:34
TBMM'de Flaş Gelişme! Sosyal Medya Düzenlemesi Öncesi Yeni Adım

Sosyal medya düzenlemesine yönelik tartışmalar devam ederken , Adalet ve Kalkınma Partisi'nden TBMM'de bu konuda bir komisyon kurulmasına ilişkin adım atıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba yasaya 'Dijital Mecralar Komisyonu' kurulmasına dair madde eklendiği bildirildi.

AK Parti'nin hazırladığı maddeye göre, 17 üyeden oluşacak Dijital Mecralar Komisyonu 17 üyeden oluşacak ve internet kullanımı, internet yoluyla işlenen suçlarla mücadele gibi konuları ele alacak. Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki ilgili maddede Dijital Mecralar Komisyonu görevlerine dair şunlar görüldü: 

Kendisine esas veya tali olarak havale edilen işleri görüşmek; Başkanlığın talebi üzerine ya da istenildiğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan kanun teklifleri ile olağanüstü hal sırasında çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini görev alanı yönünden inceleyerek ihtisas komisyonlarına görüş sunmak.

İnternet kullanımının kanunlara, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı yahut çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde gerçekleşmesinin önlenmesi konularında görüş ve öneriler sunmak.

İnternet kullanımı yoluyla işlenen suçlarla etkin şekilde mücadele edilmesi konusunda görüş ve öneriler sunmak.

Belirtilen konularda uluslararası alanda kabul gören gelişmeleri izlemek, bu konular hakkında gerektiğinde yurt dışında incelemelerde bulunmak ve bu gelişmeler konusunda görüş ve öneriler sunmak.

İnternetin hukuka uygun kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirici etkinlik ve projeler yapmak.

Görevleri ile ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşlarından, bu Kanun kapsamında faaliyet gösteren içerik sağlayıcılar, erişim sağlayıcılar, yer sağlayıcılar ile yerli veya yabancı diğer gerçek ve tüzel kişilerden bilgi ve belge istemek ve ilgililerden bilgi almak.

Görev alanıyla ilgili faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının çalışmalarından yararlanmak.

Gerekli görüldüğünde uygun bulacağı uzmanları fikirlerini almak üzere çağırmak.

İÇERİK KAYNAK:https://t24.com.tr/haber/torba-yasada-internet-hamlesi-tbmm-de-dijital-mecralar-komisyonu-kuruluyor,891131

Son Güncelleme: 16.07.2020 19:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.