2024'ün Unutulmaz Gök Olayları: Kaçırılmayacak Doğa Şöleni!

TÜRKİYE’de 2024 yılında sadece parçalı Ay tutulması gözlenebilecek, herhangi bir Güneş tutulması ise izlenemeyecek. Bu yıl sekiz ayrı dönemde meteor yağmuru yaşanacak.

2024'ün Unutulmaz Gök Olayları: Kaçırılmayacak Doğa Şöleni!

Gök Olayları Yıllığı, TÜBİTAK Bilim Toplum Başkanlığı (BİTO) ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) iş birliğinde yayın hayatına başladığı 2001 yılından bu yana Türkiye'nin gök olayları takvimini sunuyor. Ay evreleri, tutulmalar, göktaşı yağmurları, aylık gökyüzü durumu ve gök olayları listesi, gök atlası ve gök olayları posteri gibi bilgiler bu yıllık yayında bulunmakta. Yıllığın editörleri bu yıl Oğuzhan Okuyan, Doğan Tekay Köseoğlu ve Hüseyin Dike tarafından oluşturuldu. TUG’un tanıtımının yapıldığı bu yıllık, TUG T100 Teleskobu ile elde edilen NGC 6992 Bulutsusu'nun ön kapağında ve Bakırlıtepe yerleşkesinden görüntülenen Samanyolu'nun arka kapağında görsellerle zenginleştirildi.

SADECE BİR AY TUTULMASI İZLENECEK 2024 yılında Türkiye’den sadece parçalı ay tutulması gözlenebilecek, herhangi bir Güneş tutulması izlenemeyecek. 18 Eylül 2024 tarihinde 03.41 ile 07.47 saatleri arasında gerçekleşecek tutulmada Ay, öncelikle yerin yarı gölge konisine girecek. Saat 05.12’de tam gölge konisine girmeye başlayacak olan Ay, 05.44’te maksimum örtülme anına ulaşıyor. Kısmi tutulmanın 06.15’te sonlanmasının ardından, saat 07.47’de Ay, Dünya’nın yarı gölge konisinden tamamen çıkmış olacak. Maksimum tutulma anında Ay yüzeyinin yaklaşık yüzde 8’i dünyanın gölge konisine girecek. Türkiye’de Ay, yarı gölge konisinden tamamıyla çıkmadan önce batmış olacak.

SEKİZ AYRI YILDIZ ŞÖLENİ Bu yıl yine uzayda kuyruklu yıldızların geçişleri sırasında bıraktıkları parçacıkların yılın belli dönemlerinde oluşturduğu meteor yağmurları da ilgi çekecek. İlk göktaşı yağmuru 3-4 Ocak tarihlerinde Quadrantid (Dörtlük) göktaşı yağmurunda saatte 110 adet göktaşı görülebilecek. 21-22 Nisan tarihlerindeki Lyrid (LİR) göktaşı yağmurunda gökyüzünde saatte 18 meteor görülebilecek. 5-6 Mayıs tarihlerindeki Eta Aquarid (Eta Kova) göktaşı yağmurunda saatte 30 meteor görülebilecek. 30-31 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek Delta Aquarid (Delta Kova) göktaşı yağmurunda saatte 25 civarında göktaşı görülebilecek.

Bu yılın en renkli gök olaylarından biri 12-13 Ağustos’taki Perseid (Perse) göktaşı yağmurunda yaşanacak. Gökyüzünde saatte 100 civarında göktaşı kayması görülebilecek. 20-21 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Orionid (Avcı) göktaşı yağmurunda saatte 20 civarında, 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Leonid (Aslan) göktaşı yağmurunda ise saatte 15 civarında göktaşı izlenebilecek. 2024’ün en son gök olayı 13-14 Aralık tarihlerinde Geminid (İkizler) göktaşı yağmuru olacak. Göktaşı yağmurunda saatte 120 kadar meteor görülebilecek.