Van Yüzüncü Yıl Üniversite Hastanesine KPSS'siz ve 50 KPSS ile Personel Alımı

Üniversite hastanesi bünyesine KPSS şartı olmadan ve en az 50 KPSS puanı ile personel alımı yapılacak. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesine yapılan personel alımında başvuru detayları haberimizde.

Van Yüzüncü Yıl Üniversite Hastanesine KPSS'siz ve 50 KPSS ile Personel Alımı

Üniversite hastanesi bünyesine KPSS şartı olmadan ve en az 50 KPSS puanı ile personel alımı yapılacak. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesine yapılan personel alımında başvuru detayları haberimizde.

08 Mayıs 2020 Cuma 11:50
Van Yüzüncü Yıl Üniversite Hastanesine KPSS'siz ve 50 KPSS ile Personel Alımı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi personel alımı yapacak.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından bir duyuru yayımlandı. Üniversite resmi internet adresi üzerinden yayımlanan duyuruda Dursun Odabaş Tıp Merkezi Hastanesine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. maddesinin (B) fıkrasına göre istihdam edilmek üzere 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Kararnameye ekli 28.06.2007 tarih ve 26566 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar’ da yer alan ek 2’inci maddenin (b) fıkrasına göre kamu personeli alımı yapılacağına yer verildi. 

Farklı kadrolara KPSS şartı olmadan ve en az 50 KPSS ile yapılan personel alımında başvuru detayları haberimizde. 

BAŞVURU ŞARTLARI

İlana başvuru yapacaklarda aranan şartlar şu şekilde:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

c) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak.

d) Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

e) 657 Sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydıyla, görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

- 2018 yılı KPSS sınavına girmiş olmak. (Lisans mezunları için KPSS P3, Önlisans mezunları için KPSS P93, Ortaöğretim mezunları için KPSS P94 puanı esas alınacaktır. Adayların 2018 yılı KPSS puanının, başvurduğu nitelik kodunda aranan öğrenim şartına uygun olması gerekmektedir) (Eczacı pozisyonu hariç)

- Başvuracak adayların, başvurduğu nitelik kodunun karşısında yer alan aranılan niteliklerin tamamını taşıyor olması ve bunu belgelendirmeleri gerekmektedir

- Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almıyor olmak.

- Nöbet usulü çalışmaya engel bir durumumun bulunmaması.

- Başvuracak adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesinin "Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler" hükmü gereğince bu maddeye aykırı durumu tespit edilenlerin atamaları yapılmayacaktır.

KADRO DAĞILIMI VE MEZUNİYET ŞARTI

Üniversitenin personel alımı kadro dağılımı ve mezuniyet şartı şu şekilde:

BAŞVURULAR İNTERNETTEN BAŞLADI

Yüzüncü Yıl Üniversitesi sözleşmeli personeli alımı başvurusu internet üzerinden başladı. 

Başvurular 22 Mayıs 2020 tarihine kadar http://ilan.yyu.edu.tr/ adresinden yapılacak. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.