E Devlet Üzerinden Üniversite Kayıtları Başladı-İşte Kayıt Adımları ve Evrakları

E Devlet üzerinden bir duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuruda 2020 yılı üniversite kayıt işlemlerinin başladığına yer verildi. Peki üniversite kayıtları e Devlet üzerinden nasıl yapılacak? Üniversite kayıt ekranına nasıl giderim? İşte e Devlet üzerinden üniversite kayıt sayfası ve kayıt bilgileri.

E Devlet Üzerinden Üniversite Kayıtları Başladı-İşte Kayıt Adımları ve Evrakları

E Devlet üzerinden bir duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyuruda 2020 yılı üniversite kayıt işlemlerinin başladığına yer verildi. Peki üniversite kayıtları e Devlet üzerinden nasıl yapılacak? Üniversite kayıt ekranına nasıl giderim? İşte e Devlet üzerinden üniversite kayıt sayfası ve kayıt bilgileri.

29 Ağustos 2020 Cumartesi 12:27
E Devlet Üzerinden Üniversite Kayıtları Başladı-İşte Kayıt Adımları ve Evrakları

2020 Üniversite kayıtları başladı. 

2020 YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından beklenen duyuru geldi ve e Devlet kapısı üzerinden üniversite kayıtları alınmaya başladı. 2020 YKS tercihlerinde bir üniversite kazanan adaylar , e Devlet kapısı üzerinden , bugünden itibaren üniversite kayıtlarını yapabilecek.

KAYIT TARİHLERİ DEĞİŞTİ

Önceki gün üniversite kayıtları hakkında son dakika açıklaması geldi. İstanbul Rumeli Üniversitesi Rehberlik ve Aday İlişkileri Müdürü Tuba Uçar, "YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos -04 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecektir. Elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-02 Eylül tarihleri arasında yapılabilecektir. Kayıt için adayların yerleştirildikleri üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır" dedi.Belirtilen son günden sonra kayıt alınamayacağının altını çizen Uçar, "Bizleri tercih eden adaylarımızı 31 Ağustos -04 Eylül tarihleri arasında üniversitemize bekliyoruz. Kayıt işlemleri için soruları olan adaylarımız web sitemizdeki canlı destek bölümünden, çağrı merkezimizden ve sosyal medya hesaplarımızdan bizlerle iletişime geçebilirler" dedi.

ŞAHSEN BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Üniversitelere şahsen kayıtlar 31 Ağustos ile 4 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Şahsen başvuru için istenen evraklar şu şekilde:

E DEVLET 'TEN KAYITLAR BAŞLADI

E Devlet kapısı üzerinden üniversite kayıtları başladı. Kayıt yaptırmak isteyen adayların https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresine gitmesi gerekmektedir. Bu adrese gittikten sonra belirtilen adımları takip ederek internet üzerinden kaydınızı yapabilirsiniz.

Açılan sayfada KİMLİĞİMİ ŞİMDİ DOĞRULA linkine tıklayıp E Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranızla giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan adımları takip ederek üniversite kaydınızı yapabilirsiniz. 

KAYIT BİLGİLERİ

ÖSYM üzerinden yayımlanan üniversite kayıt duyurusu şu şekilde:

a) Adayların kayıt için bizzat başvurmaları (elektronik kayıt hariç) gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.
b) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.
c) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
d) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
e) Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.
f) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.
Kılavuzlarda yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yeni yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar. Söz konusu kararlar öğrencilerin YKS tercih ve yerleştirmelerinde herhangi bir programa yerleştirilmesine engel değildir. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan  ancak, ortaöğretim kurumlarında, ön lisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır. Durumları aşağıdaki bentlerden birine uyan adaylar için uygulanmak üzere;

a) 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine ve bu konuda Millî Savunma Bakanlığınca yayınlanan prensip emirlerine göre askerlik hizmetlerini erteletme hakkını kaybedenler,

b) İki veya üç yıllık bir yükseköğretim programını bitirmiş olup dört yıldan daha az süreli bir başka yükseköğretim programına girmek isteyenlerden askerliğini yapmamış olanlar (İki veya üç yıl süreli bir yükseköğretim programından mezun olup askerliğini yapmamış olan adaylar, dört yıl veya daha fazla süreli bir yükseköğretim programına girmek için 2020-YKS'ye başvurabilirler.),

c) Dört yıl veya daha fazla süreli bir yükseköğretim programını bitirmiş olanlardan askerliğini yapmamış olan adaylar

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Birisi 2020-08-29 13:29:30

Biraz geç olmadımı