Kadın İKM'nin Evine Van Kedisi Operasyonu Düzenlendi

Adalet Bakanlığı CTE bünyesinde infaz koruma memuru olarak çalışan kadının evine Van Kedisi operasyonu düzenlendi.

Kadın İKM'nin Evine Van Kedisi Operasyonu Düzenlendi

Son dakika : İKM'ya Van Kedisi operasyonu.

Ankara Sincan'da bir ihbar geldi. İhbarda bir apartmanın 2. katında yalnız oturan infaz koruma memuru Handan S'nin kaçak kedi yetiştiriciliği yaptığı bildirildi. İhbar üzerine bölgeye gelen belediye ve polis ekileri baskın düzenledi. Handan S isimli infaz koruma memurunun, polis ve belediye personellerine engel olduğu bildirildi. Handan S 'nin sakinleşmesinden sonra içeriye giren ekipler, evdeki hayvanların sağlık durumlarını ve koşullarını inceledi. Hayvanların yaşamlarının uygun olmadığı, kesilerin kısıtlaştırılmadığı saptandı. 

Sosyal medya hesapları incelenen kadının kedileri sattığı görüldü. 

Bunun üzerine evde bulunan 8 van kedisine el konuldu. Bu sırada Handan S. fenalık geçirdi ve "Kedilerimi lütfen almayın, kedilerim olmadan yaşayamam ben" dedi. Hayvanları kısırlaştırmama nedeni sorulan Handan S., ekonomik durumunun yeterli olmadığını ileri sürdü. Evinden 14 kedi karnesi çıkan Handan S.'nin, 3 kedisinin veterinerde olduğu, 3 yavru kedisinin de öldüğü ve parktaki ağacın altına gömdüğü öğrenildi. El konulan 8 kedi, Sincan Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezine götürüldü. Handan S'ye, uygunsuz bakım koşulları ve kaçak üretim nedeniyle hayvan başına 197 lira para cezası uygulandı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce de ayrıca 15 bin 203 lira para cezası uygulanacağı belirtildi.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, internetten hayvan satışının engellenmesi konusuna değindi ve "Bu baskınların önü arkası gelmeyecek. Bu baskınların önünün arkasının gelebilmesi için, lütfen internetten hayvan satışı engellensin. Bu hayvanları pazara götürüp satmıyorlar, internet üzerinden satıyorlar. Eğer internet satışları engellenmezse bu hayvanların üretimi durdurulamaz. Bakın şu an burada üretiliyor. Bunun gibi Türkiye'de milyonlarca üretim yapan var. Bunu sona erdirmenin tek yolu, internet satışı yapan yerlerin engellenmesidir. Ayrıca görevlerini yapmayan belediyeler de ceza kapsamına alınmalıdır. Görevini yapmayan belediye başkanlarına idari soruşturma izni verilmelidir. İnternet satışı da önlenmelidir" dedi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA