FaceApp Dolandırıcılığı: Yaşlandırma Programı ile..

FaceApp yaşlandırma programı ile dolandırıcılık yapan bir kişi türkü barda yakalandı. Dolandırıcı, polisleri karşısında görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

FaceApp Dolandırıcılığı: Yaşlandırma Programı ile..

FaceApp yaşlandırma programı ile dolandırıcılık yapan bir kişi türkü barda yakalandı. Dolandırıcı, polisleri karşısında görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

25 Temmuz 2019 Perşembe 08:29
FaceApp Dolandırıcılığı: Yaşlandırma Programı ile..

FaceApp 'la dolandırıldı.

Yaşlandırma programı olarak bilinen, yüz değiştirme filtreleri uygulayarak kişinin yıllar sonra nasıl görüneceğini gösteren FaceApp uygulamasıyla oluşturduğu yaşlandırılmış fotoğrafını kullanarak sosyal medya hesaplarından çeşitli ürünlere ilişkin sahte satılık ilanları veren ve bu yöntemle çok sayıda kişiyi dolandıran zanlı, tutuklandı. Bir  eğlence mekanına polis ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla yakalanan ve iki yıldan beri 57 ayrı suçtan aranan şüpheli, polis rozetlerini gösteren ekiplere "Siz ciddi misiniz?" diyerek karşılık verirken hakkındaki suçlamalara ilişkin "Ne yapayım, onlar inanmasaydı, kimsenin parasını zorla almadım ki" dedi. Zanlının internetten verdiği ilanlarla dolandırdığı kişiler arasında farklı illerde görevli asker ve emniyet personelinin de bulunduğu öğrenildi.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, toplamda 57 ayrı dolandırıcılık suçundan 2 yıldır aradığı  Uğur E'nin peşine düştü. 

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden çeşitli ürünlere ilişkin sahte satılık ilanları veren Uğur E 'nin, FaceApp uygulaması ile oluşturduğu yaşlandırılmış fotoğra kullandığı, bu sayede ağına düşürdüğü kişilerin güvenini kazandığı ve vatandaşları bu şekilde dolandırdığı belirlendi. 

İnşaat malzemeleri ve konteynerler ile asker ve polisler için bot ve silah kılıfı gibi ürünleri sosyal medya üzerinden  sattığını belirten ve bu ürünlere ilişkin sahte fotoğrafları da kullanan Uğur E 'nin farklı illerde görevli birçok asker ve emniyet personelini de  dolandırdığı ortaya çıktı.

AFRİN 'DE GÖREV YAPAN ASKERLER DE VAR

Aralarında Afrin 'de görev yaptığı öğrenilen askerlerin de olduğu birçok kişiden "kapora" ve "ürün bedeli" adı altında banka havalesi ile para alan Uğur E'nin, parayı aldıktan sonra izini kaybettirdiği ortaya çıktı. 

Zanlının, kardeşinin kimliğini üstünde taşıdığı ve bu kimlik bilgilerini kullanarak saklandığı öğrenildi.  Parayı türkü söylenen bar ve eğlence mekanlarında harcadığını öğrenilen dolandırıcının izini polis ekipleri buldu.

CİDDİ MİSİNİZ?

Türkü Bar 'da polisleri karşısında gören dolandırıcı polis ekiplerine "Siz ciddi misiniz?" diyerek karşılık verdi. 

BAŞKASI İLE KARIŞTIRIYORSUNUZ

Şaşkınlık yaşayan Uğur E, hakkındaki suçlamaları öğrenince "Vallahi ben yapmadım, başkasıyla karıştırıyor olmayasınız." dedi. 

Gözaltına alınarak emniyete götürülen Uğur E'nin bekçilik yaptığını, ekmeğinin peşinde ve suçsuz olduğunu, aranmasının bulunmadığını söylediği, daha sonra suçunu itiraf ederek, "Ne yapayım onlar inanmasaydı, kimsenin parasını zorla almadım ki." dediği öğrenildi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol