Ekrem İmamoğlu Vakfa Giden Parayı Kesmişti: Ensar Vakfı'ndan İlk Açıklama

Ekrem İmamoğlu önceki gün Ensar Vakfı 'na giden parayı kestiğini duyurdu. Vakıflara giden paraların kesilmesi sonrası ilk açıklama Ensar Vakfı 'ndan geldi.

Ekrem İmamoğlu Vakfa Giden Parayı Kesmişti: Ensar Vakfı'ndan İlk Açıklama

Ekrem İmamoğlu , İBB'den Ensar Vakfına giden parayı kesti. Bu durum sonrası Ensar Vakfı 'ndan ilk açıklama geldi. 

Söz konusu açıklamada 17-25 Aralık sonrası terö rörgtü FETÖ 'nün yurtlarında kalan çocuklar için kanuni düzenleme yapıldığı ve belediyelere yurt açma hakkı tanındığını, bu kapsamda bazı yerlerin vakıflara tahsis edildiği bildiriltdi. Açıklamada , "Tahsis edilen 4 bina ve 2 gençlik merkezinde, İstanbul'daki yüzlerce üniversite öğrencimize güvenli ve huzurlu barınma hizmeti sağlanarak, eğitim ve öğretim hayatlarına destek verilmektedir. Bu protokol iptali ile yüzlerce gencimiz, bu çalışmalardan mahrum bırakılacaktır." ifadelerine yer verildi.

İşte Vakfın açıklaması:

KAMUOYUNA DUYURULUR!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve vakfımız iş birliği ile yürütülen Ortak Hizmet Protokolünün iptaline dair kamuoyu açıklamasıdır.

Fetö'nün yıllar boyu sessizce, sinsice, şantaj, tehdit ve kumpasla, tüm rakip ve muhaliflerini sindirmek suretiyle, kendi hırs ve emellerine ulaşmak için her yolu meşru görerek ve göstererek, devletin kılcal damarlarına kadar nasıl sızdığını, uluslararası güçlerin nasıl oyuncağı haline geldiğini aziz milletimiz 17-25 Aralık yargı darbesi sürecinde dehşetle öğrenmiş oldu.
Dini ve manevi değerlerin pervasızca çiğnendiği, aziz milletimizin gençlerinin zihinlerinin nasıl karartıldığı, sadakaların nasıl çarçur edildiği, Fetö tarafından kardeşlik, hak, hukuk ve yardımlaşma kavramlarının içlerinin nasıl da boşaltıldığı, dini değerlerimizin alaşağı edildiği açıkça görüldü. Vatana ihanet eden bu terör örgütünün oluşturduğu algı, iftira ve ithamların karanlığında üretilen sahte delillerle masum insanlara nasıl zulüm edildiği yargı darbesiyle ortaya çıktı.

Fetö, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasıyla vatana ve millete alenen kastettiğini ve terör örgütü olduğunu açıkça ilan etti.

Ülkemizin yerli ve milli vakıflarına karşı amansız bir mücadele başlatılarak algı süreçleri yönetilerek ve insanlarımızın gönül dünyalarında şüphe bırakarak güven duyguları istismar edildi ve edilmeye de devam edilmektedir.

Fetö'nün ihanet sürecinden sonra öğrencilerin yurt ihtiyaçları ile ilgili mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda, bu vatana sahip çıkan yerli ve milli vakıflardan biri olarak bizler de öğrencilerin mağduriyetlerini giderebilmek adına bu evlerden ve yurtlardan çıkan öğrencilerimize sahip çıkabilmek adına yurtlar ile ilgili çalışmalar başlattık.

5393 sayılı Belediye Kanununun Belediye görev ve sorumluluklarını düzenleyen 14. Maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine, 12.11.2012 tarihli ve 6360 sayılı Kanunun 17 inci Maddesi ile orta ve yüksek öğrenim öğrenci yurtlarına ilişkin hizmetler de ilave edilmiş ve 75 inci Maddesinin son fıkrasında yer alan 5018 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinin uygulanmasına dair hükme orta ve yüksek öğrenim öğrenci yurtları için istisna getirilmiştir. Ayrıca, İstanbul Valiliği tarafından Belediyeye gönderilen İçişleri Bakanlığının 15.09.2015 tarihli ve E. 19096 sayılı görüş yazısında, Belediyenin kiralama yoluyla elde etmiş olduğu taşınmazlardan, 5393 sayılı Belediye Kanununun 75 inci (c) bendine dayanarak Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınmış vakıflara ortak hizmet projesi kapsamında yararlandırabileceği ifade edilmiştir.

Bu kanunlar çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile tahsis edilen binalardaki yurt işletmeleri tamamen mevzuata ve kanunlara uygun olarak yürütülmüştür.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın iddia ettiği gibi vakfımıza aktarılan herhangi bir nakdi bedel bulunmamaktadır.

Tahsis edilen 4 bina ve 2 gençlik merkezinde, İstanbul'daki yüzlerce üniversite öğrencimize güvenli ve huzurlu barınma hizmeti sağlanarak, eğitim ve öğretim hayatlarına destek verilmektedir. Bu protokol iptali ile yüzlerce gencimiz, bu çalışmalardan mahrum bırakılacaktır.

İBB'nin bugün yapmış olduğu basın açıklamasına göre "Ortak Hizmet Protokolü" nün tek taraflı olarak fesih edildiği kamuoyuna duyurulmuştur.
Bununla ilgili vakfımıza ulaşan bilgi ve belgeler çerçevesinde gerekli olan incelemeler yapılacak olup hukuki süreçler yürütülecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

4O.yıl t ensar vakfı

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA