İŞKUR Üzerinden Belediye, Müftülük, İl Özel İdaresi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne Geçici İşçi Alınacak

İŞKUR'un Toplum Yararına Programlar kapsamında Elazığ ve Osmaniye'deki kamu kurum ve kuruluşlarına geçici işçi alımı yapacağına dair duyurular kurumun resmi internet sayfası üzerinden yayımlandı.

İŞKUR Üzerinden Belediye, Müftülük, İl Özel İdaresi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne Geçici İşçi Alınacak

İŞKUR'un Toplum Yararına Programlar kapsamında Elazığ ve Osmaniye'deki kamu kurum ve kuruluşlarına geçici işçi alımı yapacağına dair duyurular kurumun resmi internet sayfası üzerinden yayımlandı.

02 Haziran 2019 Pazar 15:59
İŞKUR Üzerinden Belediye, Müftülük, İl Özel İdaresi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne Geçici İşçi Alınacak

İŞKUR Üzerinden Belediye, Müftülük, İl Özel İdaresi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne Geçici İşçi Alınacak

İŞKUR'un Toplum Yararına Programlar kapsamında Elazığ ve Osmaniye'deki kamu kurum ve kuruluşlarına geçici işçi alımı yapacağına dair duyurular kurumun resmi internet sayfası üzerinden yayımlandı. 2-4 Haziran 2019 tarihleri arasında başvuru süreci tamamiyle sona erecek. Başvuru yapmak isteyen adayların İŞKUR'a kayıtlı olması gerekiyor. Başvuru sürecine dair detaylı bilgilendirme yine www.iskur.gov.tr adresinden öğrenilebiliyor. An itibariyle 200'ün üzerinde geçici işçi alımı yapılacağı bildiriliyor. Detaylı bilgilendirmeye erişim için https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresine giriş yapıldıktan sonra söz konusu sayfada ara butonuna tıklanabilir.

İLKOKUL, ORTAÖĞRETİM, ÖNLİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEN İŞ HABERLERİNİ TAKİP ETMEK, DİĞER KADIN-ERKEK ADAYLARLA TANIŞARAK BİLGİ ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAK İÇİN TIKLA VE KATIL.

TYP NEDİR?

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.


KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

 1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 2. 18 yaşını tamamlamış olmak,
 3. Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
 4. Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.


Noter kurası yöntemi,
Liste yöntemi,
Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.


Kadınlar,
35 yaş üstü bireyler,
Engelliler,
Eski hükümlüler,
Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.
2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.


KATILIMCILARA HANGİ ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

Asgari ücret (2.020,90 TL)
Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL)

TYP HANGİ ALANLARDA UYGULANMAKTADIR?

 • Çevre temizliği
 • Kamusal altyapının yenilenmesi
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
 • Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
 • Ağaçlandırma
 • Park düzenlemeleri
 • Vadi ve dere ıslahı
 • Erozyon engelleme çalışmaları

TYP UYGULAMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır. 27.09.2017’de, 01.01.2018’den itibaren başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresinin sonradan uzatılamayacağına dair hüküm getirilmiştir.


TYP’DE HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADARDIR?

TYP’de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.


KİMLER TYP’DEN YARARLANAMAZ?

İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.
Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.
Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP’DEN İKİNCİ KEZ YARARLANILABİLİR Mİ?

TYP’den programa başlandığı tarihten itibaren bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ancak, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir.
Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP’den en fazla 24 ay yararlanabilir.

TYP’DE İZİN SÜRESİ VE DEVAMSIZLIK HAKKI NE KADARDIR?

Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur.
Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresince 14 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler.Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.

YÜKLENİCİ SORUMLULUKLARI

Katılım şartları ve diğer tüm şartlara ilişkin bilgi ve belge kontrolünden yüklenicinin sorumlu olduğuna ve yüklenicinin bu sorumluluğunu yerine getirmemesinden dolayı oluşabilecek her türlü fazla veya yersiz ödemenin yükleniciden yasal faizi ile birlikte tahsil edileceğine dair hüküm getirilmiştir.
Yüklenicinin katılımcılar için vergi ve sosyal güvenliğe ilişkin ödemeleri ilgili kurumlara yapmaması durumunda yükleniciye süreli ihtarda bulunulacağına, verilen süre içerisinde ilgili ödemelerin yapılmaması durumunda yüklenici kurum ile düzenlenen tüm TYP’lerin sonlandırılarak yüklenici ile otuz altı ay süreyle bu yönetmelik kapsamında kurs ve programlar düzenlenmeyeceğine ilişkin hüküm getirilmiştir.
TYP’lerde yüklenici kuruma yapılan ödemelerden yüklenici kurum gerekli ödemeleri yaptıktan sonra fazla tutar kalması halinde, söz konusu tutarın Kuruma iade edilmesi gerektiğine dair hüküm getirilmiştir

Son Güncelleme: 02.06.2019 16:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halil 2019-06-02 16:36:20

editör açiklamanizda typ den kimler yaralanamaz demişsiniz iyi bir tesbi bi farkla torpili olmayan giremez parti bağlantisi monşerlerden adami olayan ensıradan işkur meslej edindirmeye dahi giremez

Avatar
Oz 2019-06-02 17:48:10

Yaa parti baglantisi olsa ne olur olmasa ne olur..
Geçici işçi diyor
Resmen insanlarla,halkla dalga geciyorlar.
Artik geçici işe bile tamah eder olduk
Bizi bu hale düşüren bu devletten nefret ediyorum...

Avatar
Esra 2019-06-02 23:00:13

Belediyede çalışmak istiyorum eşimden ayrıyım çok ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

Avatar
Emine 2019-06-02 23:11:24

Eliaçik

Avatar
Emine 2019-06-02 23:15:44

Eğer bu ilanlar gerçekse bende yararlanmak istiyorum işsizim kirada oturuyorum çocuk okutuyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz ış istiyorum lütfen

Avatar
Emine 2019-06-02 23:16:34

Eğer bu ilanlar gerçekse bende yararlanmak istiyorum işsizim kirada oturuyorum çocuk okutuyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz ış istiyorum lütfen

Avatar
Sait beştas 2019-06-03 01:13:15

Bizim ilçede işkur oluyor memur emeklilerin eşleri durumu iyi olanlar müdürlerin çocukları belediye başkanın yakınları ve typc kapsamında alınan banların eşleri eşlerin yerine çalışıyor siirt/eruh

Avatar
Galip 2019-06-03 01:29:46

İşsizim kira veriyorum hep yaş sınıri var erkeklerde 34 yasindayim ve yararlanamiyorum ben ne olur bi yardimcı olun