Zeytin Dalı Şehidinin O Vasiyeti Yerine Getirildi

Son dakika haberi: Zeytin Dalı Harekatı' nın şehidi Sergen Pamukçu'nun şehit olmadan önce verdiği vasiyeti yerine getirildi.

Zeytin Dalı Şehidinin O Vasiyeti Yerine Getirildi

Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı' nda şehit düşen Sergen Pamukçu'nun vasiyeti tamamlandı.

Şehit olmadan 4 gün önce abisi Selahattin Pamukçu'ya mesaj gönderen şehidimiz, “Ağabey, olur da şehadet nasip olursa. Devletimiz sigorta karşılığında ailemize tazminat veriyor. Bu parayla annemi babamı hacca gönder, babamın borcunu kapat, sen de evlen helali hoş olsun” ifadelerini kullanmıştı.

Şehit Er Pamukçu’nun anne ve  babası Seliz-Fadil Pamukçu, Diyanet 'in  düzenlediği organizasyonuyla kutsal topraklara gitti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, geçtiğimiz Şubat ayında yaptığı açıklamada, Sergen Pamukçu’nun , memleketi Hatay’da bulunan baba evine bir taziye ziyareti yapmış ve yaptığı bu ziyaretinde şehidin bu vasiyetini yerine getirecekleri yönünde söz vermişti. Eşi Seher Erbaş ile kuraya katılmadan ücretini ödeyerek hacı olmak için kutsal topraklara giden şehit ailesi ve gazilerle birlikte Mekke'de bir araya gelen Başkan Ali Erbaş, Zeytin Dalı Harekatı' nda şehit olan Sergen Pamukçu'nun annesi Seliz Pamukçu ile bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şehidin vasiyetinin yerine getirdiklerini açıklayarak şu ifadelere yer verildi:

“Cenab-ı Hak şehidimizin kabrini cennet bahçelerinden bir bahçe eylesin” dedi. Prof. Dr. Erbaş, peygamberlikten sonra insanoğluna nasip olan en büyük mertebenin şehitlik olduğuna vurgu yapıp, “Allah şehitlerimize layık olmayı bizlere nasip eylesin. Onlar Allah, vatan ve millet için canlarını feda ettiler. Biz de Oleybet hiç olmazsa gerektiğinde canımızı feda edebilecek bir ruhu bütün gençlerimize, bütün çocuklarımıza Rabbim nasip eylesin” diye konuştu. Şehidin babası Fadil Pamukçu, Kabe’de tavafta olduğu için görüşmede hazır bulunamazken, anne Seliz Pamukçu duygularını  “Şehitlerimiz hiç unutulmasın, her gün onlar için dua edelim.”

İSTİKLAL MARŞI AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mekke’de şehit yakınları ve gazilerle buluştuğu programda açıklamalarda bulundu. Erbaş yaptığı açıklamada, “Bu cennet vatan uğruna canını feda etmek herkes için olmazsa olmazlardandır” dedi. Şehitliğin Peygamberlikten sonra İslam’ın insana verdiği en yüksek rütbe olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erbaş, İstiklal Marşı’nın “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda” kıtasını paylaşıp şöyle dedi: “Mehmet Akif Ersoy öyle güzel dörtlükler yazmış ki, esasında bu bir duadır. Anadolu’nun hangi beldesinin toprağını sıksan şehit fışkırır. İstiklal Marşının 10 kıtasını çocuklarımıza öğretelim. Ve bilsinler ki, bu cennet vatan uğruna canını feda etmek herkes için olmazsa olmazlardandır.” ifadelerine yer verdi.

Kamubulteni.com  | Ankara