YÖK'ten Öğrencilere Müjde Geldi! Artık e-Devlet'ten Alınabilecek

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, üniversiteler tarafından verilen öğrenci transkript belgelerinin (not döküm belgesi) standart bir formda, Türkçe ya da ingilizce olarak e-Devlet üerinden dijital ortamda verilebilmesine yönelik çalışmaların başladığı duyuruldu.

YÖK'ten Öğrencilere Müjde Geldi! Artık e-Devlet'ten Alınabilecek

YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamada, çalışkma kapsamında bazı üniversitelerin not döküm belgeleri örneklerinin incelenerek üniversiteler ile istişare sonucunda bir taslak belgenin oluşturulduğu kaydedilirken, söz konusu taslak belgenin tüm üniversitelere gönderildiği, yetkililerin görüş ve önerilerinin alındığı vurgulanarak, "ÖK’e iletilen bu öneriler doğrultusunda taslakta güncellemeler yapılarak belgeye son şekli verilerek bütün üniversitelere gönderildi. Bu çalışmaların ardından YÖK, kendi bilgi işlem sistemi ile üniversite bilgi sisteminin uyumunun sağlanarak YÖK’ün e-devlet sistemi üzerindeki alanından 'e-transkript belgesi'nin verilebilmesi için gerekli bütün veri girişlerinin bir ay içerisinde tamamlanması hususunda üniversitelere yazı yolladı" denildi.

Elektronik not döküm belgesi çalışmalarının, Ekim ayının sonuna doğru tamamlanmasının ve Kasım ayı içerisinde öğrencilerin hizmetine sunulmasının planlandığına yer verilen YÖK açıklamasında, "alışma bittiğinde ülkemizdeki devlet ve vakıf, bütün üniversitelerde hali hazırda öğrenci olan ve mezun olacak öğrenciler, yurt içinde ve yurt dışında istedikleri her yerden dijital ortamda çok kolay ve hızlı erişim sağlayarak, e-devlet kapısı üzerinden e-transkript belgesini ücretsiz olarak alabilecekler. Önceki yıllarda mezun olan öğrencilerin transkript belgeleri ise üniversitelerin imkânları doğrultusunda yapılacak ek çalışmalar neticesinde bir müddet sonra e-devlet sistemine yüklenecek. Yabancı dilde transkripte ihtiyaç duyulması halinde çok sayıda üniversite bu hizmeti sunamadığı için öğrenci ve mezunlar, transkriptlerini tercüme bürolarında para karşılığı tercüme ettirmektelerdi. Bu durum özellikle il dışından veya ülke dışından başvuru yapan öğrenci ve mezunlar için zaman ve maddi kayba yol açmakta idi. YÖK tarafından sağlanacak bu hizmet sayesinde öğrenciler tercüme masraflarından kurtulacağı gibi yatay geçiş yapması halinde e-transkript belgesine çok kolay erişim sağlayabilecek. Üniversiteler de bu çalışma sayesinde kırtasiye giderlerinden tasarruf ederek, personel ve iş yükü masrafını azaltacak" ifadeleri yer aldı.