Ücretli Poşette Yeni Uygulama: Artık Poşetler..

Treabzon 'a giden Bakan Kurum burada, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı 'nda, AK Parti Trabzon Kadın Kolları üyeleri tarafından  düzenlenen bez çanta dikimi standını ziyaret etti ve burada basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulundu.

Ücretli Poşette Yeni Uygulama: Artık Poşetler..

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 'dan poşetlerle ilgili yeni açıklama.

Yakın zamanda sıfır atık yönetmeliğinin yayınlayacağını söyleyerek sözlerine başlayan Bakan Kurum, şu ifadeleri kullandı:

"Şu an kişi başı 440 adet olan kullanım sayısını çok yakın zamanda yüzde 70 azaltarak 90 adede, daha sonra da yüzde 90 azaltarak 40 adede düşürmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, seçim kampanyamızı açıklarken AK Parti olarak tüm seçim bölgelerimizde, seçim koordinasyon merkezlerimizde belediye başkanlarımız halkımıza ücretsiz olarak bez poşetlerimizi dağıtacağımızı ifade etti. Bizde bugün bu uygulama için buradayız. Sıfır atıkla birlikte bu uygulamaya 2023 yılında geçtiğimiz zaman yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlayacağız ve 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacağız. Bu noktada bu proje çok önemlidir"

ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASI YERİNE DEPOZİTOLU POŞET

Depozito uygulamasının da 2021 yılında geçileceğini söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Kurum şu ifadeleri kullandı:

"Çok yakın zamanda sıfır atık yönetmeliğini yayınlayacağız. Bu yönetmelikle birlikte artık biz sokaklarımızda ikili toplama sistemine geçeceğiz. İkili toplama sistemiyle birlikte bir kovamızda cam, metal ve kağıt ambalajları, diğer kovamızda da organik atıkları ayrıştıracağız ve belediyelerimiz de bu ayrıştırılan ürünleri toplama merkezlerinde bertaraf etmek suretiyle bunların geri dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız. 2021 yılında da depozito uygulaması başlayacak. 2023 yılına geldiğimizde artık bizim hem depozito uygulamasıyla hem plastik poşetlerin ücretli hale gelmesiyle artık çevreye, doğaya daha saygılı şehirlerimiz olacak ve gelecek nesillerimize, çocuklarımıza daha güzel şehirler emanet edeceğiz."

Kamubulteni.com  | Ankara