TBMM Genel Kurulunda Kavga ! İYİ Parti ve MHP'li Vekiller Arasında İnfaz Yasası Gerilimi

TBMM Genel Kurulu'nda infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi görüşmeleri devam ederken, İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral ile MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt arasında gerilim meydana geldi.

TBMM Genel Kurulunda Kavga ! İYİ Parti ve MHP'li Vekiller Arasında İnfaz Yasası Gerilimi

Oral'ın yeni tip koronavirüse yönelik hatırlatma yaparak, "Günde 100 vatandaşımız hayatını kaybediyor. Siz halen 'İnfaz yasasını muhalefet çıkarmıyor.' diye feveran ediyorsunuz. Gerçekten çuvallamış durumdasınız. " ifadelerini kullanması üzerine MHP'li Cemal Enginyurt , "Yalan mı konuşuyoruz? Halen çıkarmıyorsun, boş boş konuşuyorsun" dedi.  Halil İbrahim Oral, kürsüyü işaret ederek Cemal Enginyurt'a, "Siz gelirsiniz buraya, vicdanınızla danışırsınız, olmayan vicdanınızla cevabınızı alırsınız." şeklinde yanıt verdi.  Bunun üzerine iki milletvekili birbirlerine 'Terbiyesizlik etme' derken, gerilimin arttığı görüldü.

MECLİS BAŞKAN VEKİLİ BİLGİÇ: SİNİRLERİMİZE HAKİM OLMAYI BİLMELİYİZ

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, gerilimle ilgili, "Değerli milletvekilleri, sizlerden ricam…. Hakikaten son derece zor, yorucu ve bir salgın ortamında çalışmalarımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Ben bir kere, katkı veren bütün milletvekili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Her ne kadar kendimizi maskeyle falan bu kadar korumaya çalışsak da, tabii ki, böyle kapalı bir ortamda on saat, on üç saat, on beş saat bir arada olmanın hakikaten riskleri de var. Bunun zaman zaman, tabii ki, sinirlerimizi gerdiğini de biliyorum ama bizler mutlaka topluma da örnek olması gereken kişiler olarak sinirlerimize hâkim olmayı da bilmeliyiz ve Genel Kurul çalışmaları sürecinde de her türlü kaba, yaralayıcı sözlerden de sarfınazar ederek karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü içerisinde bu çalışmaları sürdürmemiz lazım. Ben bütün milletvekili arkadaşlarımdan, yani hepsine teşekkür ediyorum tabii ki ama, bundan sonraki çalışma sürecimizde de buna uygun bir biçimde çalışmaların sürdürülmesini rica ediyorum." çağrısında bulundu.