Son Dakika: 35 Şehre Kuvvetli Yağmur, Fırtına Dolu Uyarısı (Eskişehir, Ankara, İzmir, İstanbul Hafta Sonu Hava Durumu)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasında birçok şehre kuvvetli yağmur, dolu, fırtına ve toz aşımı uyarısı yapıldı. İşte gelen son dakika açıklaması ve ülke genelinde hava durumu.

Son Dakika: 35 Şehre Kuvvetli Yağmur, Fırtına Dolu Uyarısı (Eskişehir, Ankara, İzmir, İstanbul Hafta Sonu Hava Durumu)

Meteoroloji 'den kuvvetli yağış, dolu ve fırtına toz aşımı uyarısı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi internet adresi üzerinden bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada birçok şehirde şiddetli yağmur, dolu , toz aşımı ve fırtına beklendiğine yer verildi . Biz de bu yazımızda birçok şehir için verilen önemli uyarılara yer verdik.

İL İL VE BÖLGE BÖLGE YAPILAN UYARILAR

MGM tarafından illere ve bölgelere yapılan uyarılar şu şekilde:

İzmir'de Kuvvetli Yağış

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün akşam saatlerine kadar İzmir merkez ve batısında yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, dolu, hortum riski, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı
08.10.2020 15:30-08.10.2020 19:00

Afyon, Isparta, Burdur, Eskişehir, Ankara’nın Batısı, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde Yerel Kuvvetli Yağış

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren Afyon, Eskişehir, Isparta ve Burdur çevrelerinde, yarın sabah saatlerinden itibaren Ankara’nın batısı, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, dolu, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı
08.10.2020 22:00-09.10.2020 23:00

Uşak, Denizli ve Kütahya’da Kuvvetli Yağış

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün akşam saatlerinden sonra Uşak, Denizli ve Kütahya’da yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, dolu, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı
08.10.2020 19:00-09.10.2020 05:00

İç Anadolu’nun Güney ve Batısı ile Batı Akdeniz’in İç Kesimlerinde Kuvvetli Rüzgar ve Fırtına

Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Cuma) İç Anadolu’nun güney ve batısı ile Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına (40-60 km/saat, hamlesi 60-80 km/saat) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, toz fırtınası gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı
09.10.2020 09:00-09.10.2020 19:00

Kuzey Ege'de Yerel Dolu Yağışı İle Birlikte Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara

Yapılan son değerlendirmelere göre; 08.10.2020 (Perşembe) günü sabah saatlerinden itibaren Kuzey Ege’de görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Kütahya ve Manisa çevreleri ile İzmir’in kuzey ve doğu (Dikili, Bergama, Kınık, Aliağa, Foça, Menemen, Bayındır, Kemalpaşa, Beydağ, Tire, Ödemiş, Kiraz) ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı
08.10.2020 09:00-09.10.2020 03:00

Marmara’da Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlar

Yapılan son değerlendirmelere göre; 08.10.2020 (Perşembe) günü sabah saatlerinden itibaren Marmara bölge genelinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, kuvvetli (21-50 Kg/m2), Trakya Kesimi, İstanbul, Balıkesir ve Çanakkale çevreleri ile Bursa'nın batı ilçelerinde yerel olarak çok kuvvetli (40-75 Kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler

Ani Sel - Su Baskını - Yıldırım - Ulaşımda Aksamalar

Batı Bölgelerimiz Yeni bir Yağışlı Sistemin Etkisi Altına Girecek

Başlama-Bitiş Zamanı
06.10.2020 14:30 - 09.10.2020 18:00

Ülkemizin Batı kesimlerinin 08.10.2020 Perşembe sabah saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemi ile birlikte 2 gün sürecek yağışlı ve serin havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların Perşembe günü Marmara Bölgesinin tamamı ile Kuzey Ege’de kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlı sistemle birlikte batı bölgelerimizde sıcaklıkların 8-10 derece düşeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden Perşembe günü Marmara ve Ege Bölgesinde, Cuma günü ise İç Anadolu ve Batı Akdeniz’de kuvvetli esmesi bekleniyor.

Yağışlı sistemin Cuma günü Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz’de yağışlara sebep olduktan sonra etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Yeni yağışlı sistemle ilgili Çarşamba ve Perşembe günleri Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak uyarıların vatandaşlarımız ve yetkililer tarafından dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.

İŞTE BUGÜN HAVA DURUMU

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Ülke geneli  5 günlük hava durumu ise şu şekilde: