Sigarada Yeni Zam: Kapalı Alanda İçene Kesilecek Cezaya Zam

Kapalı alanda sigara içen vatandaşlara kesilecek para cezasına zam geldi. Kapalı alanda sigara içen ve içtirene kesilecek cezalar haberimizde.

Sigarada Yeni Zam: Kapalı Alanda İçene Kesilecek Cezaya Zam

Sigara içenlere kötü haber.

2020 yılı sigara cezası belli oldu. Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı ve 2020 yılından itibaren  kapalı alanda Tütün - Tütün Mamulleri tüketen şahıslara kesilecek cezalara zam geldiğine yer verildi. Açıklamada  kapalı alanda sigara içenlere 187  TL para cezası kesileceğine , sigara içiren işletmelere de 2 bin 579 ile 12 bin 938 Türk Lira arasındap ara cezası kesileceğine yer verildi. 

Bölgede bir AVM 'de sigara içmenin zararlarının anlatıldığı stand kuruldu. İl Sağlık Müdürlüğü Tütün Birimi ekipleri tarafından kurulan standda , vatandaşlara sigaranın zararları anlatılırken ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, sigara bırakma poliklinikleri, kapalı alanlarda tütün ürünü kullanımı durumunda vatandaşların ihbarda bulunabilecekleri ALO 184 Tütün İhbar Hattı ve Yeşil Dedektör Uygulaması hakkında da kamuoyuna bilgilendirme yapıldı.

187 LİRA PARA CEZASI

Sigarayı bıraktırmak için açılan standa birçok vatandaş geldi ve buraya gelen vatandaşlar Sağlıklı Yaşam Merkezi Sigara Bırakma Polikliniklerine yönlendirildi.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hakan Kılıç, Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Hafçı, İl Tütün Koordinatörü Şeref Kutbay, Tütün Denetim Ekibi ve diğer personellerle birlikte ekiplerin gün içerisinde yaptıkları esnaf denetimlerinde kapalı alanlarda tütün kullanımı ile ilgili vatandaşlara ve esnaflara uyarılarda bulunduğu ifade edildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı merkezde 4 personelden oluşan 4 ekip ve ilçelerde 3 personelden oluşan 8 ekip olmak üzere toplam 12 tütün denetim ekibinin bulunduğu, denetim ekipleri bünyesinde sağlık personeli, polis ve zabıta memurunun 08.00-24.00 saatleri arasında görev yaptığı belirtildi. Ayrıca 2020 yılında kapalı alanda tütün ürünü tüketen şahıslara 187 Türk Lirası, sigara içimine müsaade eden işletmelere de 2 bin 579 ile 12 bin 938 Türk Lirası uygulanacağı bildirildi.

2019 'DA 186 BİN 528 TL PARA CEZASI KESİLDİ

2019 yılı içerisinde toplam 42 bin 539 denetim gerçekleştirildiği 66 iş yerine 186 bin 528 Türk Lira ceza kesildi.

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA