Sahil Güvenlik Komutanlığı: Denizden Gitmek İsteyen Göçmenlere İzin Verilmeyecek!

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı, denizlerden göçmen geçişlerine izin verilmediğini duyurdu.

Sahil Güvenlik Komutanlığı: Denizden Gitmek İsteyen Göçmenlere İzin Verilmeyecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun takibiyle, kaçak göçmenlerin deniz geçişlerinin tehlikeli olması nedeniyle Ege Denizi'nden geçişlerin durdurulduğu bildirildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından konuya ilişkin bir yazılı açıklama yayımlanırken, Türkiye'den deniz yoluyla Midilli Adası'na gitmek üzere denize açılan çok sayıda göçmen'in Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durdurularak tekrar Türkiye'ye getirildiği bildirildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ve Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun takibiyle, kaçak göçmenlerin deniz geçişlerinin tehlikeli olması nedeniyle Ege Denizi'nden geçişlerine izin verilmiyor.

Tüm Türkiye'de ayrılmak isteyen kaçak göçmenlere müdahale etmeme prensibi uygulanırken bu yaklaşım hayati tehlike taşıması nedeniyle deniz geçişlerini kapsamıyor. Sahil Güvenlik birimleri denizden geçişleri, Jandarma ve Emniyet birimleri ise karadan denize çıkışları engellemek için olağan zamandan çok daha fazla gayret sarf ediyor.

Kaçak göçmenler, Yunan Karasularına girdikleri anda Yunan Sahil Güvenlik unsurları tarafından Türk Karasularına doğru geri itilerek, motorları bozularak ve botları patlatılarak denizin ortasında çaresiz durumda bırakılıyor. Yunanistan, Ege Denizi'nden geçmeye çalışan göçmenlere karşı sergilediği tutumla insan haklarını ve uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmeye devam ediyor.

Denizlerde alınan tüm önlemlere rağmen 05 Mart 2020 tarihinde Yunanistan tarafından botları patlatılan ve yarı batık halde denizin ortasında bırakılan 3 lastik bot içerisindeki toplam 97 kaçak göçmen Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı.

Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından, aralıksız şekilde sürdürülen kaçak göçle mücadele faaliyetleri kapsamında 2019 yılında 146 olayda toplam 3425 kaçak göçmen, 2020 yılının başından bugüne kadar 49 olayda toplam 1707 göçmenin hayatı kurtarılmıştır.