Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Son Dakika Koronavirüs Açıklamaları: Virüsten Korunmada Kural

Son Dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'in Wuhan kentinde ilk olarak görülen ve dünyaya kısa sürede yayılan koronavirüs tedbirlerine ilişkin basın bilgilendirmesi yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Son Dakika Koronavirüs Açıklamaları: Virüsten Korunmada Kural

Bakan Koca, Avrupa ülkelerinin özellikle İtalya ve Fransa'nın koronavirüs tedbirleri konusunda geri kaldığını belirterek, Türkiye'nin zamanında hareket ederek büyük facianın önüne geçtiğini söyledi. Türkiye'nin sınır güvenliğini ele almaması halinde bir çok bölgesinde koronavirüs vakaları görüleceğini söyleyen Sağlık Bakanı, Türkiye'de an itibariyle tespit edilen bir vaka olmadığını hatırlatarak, "Şu an tespit edilmiş bir vakamız yok. Ülkemizin sarıldığını ve bundan sonraki süreçte ben iki haftadır söylüyorum Avrupa’daki tedbirsizlik daha büyük sorunlara yol açacak diye. İtalya’yı görüyorsunuz sadece 24 saatte artan vaka sayısı 111 oldu. İspanya’da 326 oldu. İsviçre’de son 24 saatte 42 oldu. İsveç’te son 24 saatte 45 oldu ve giderek bu sayı artmaya devam ediyor.Bizim söylediğimiz ülkemizde şu an tespit edilen bir vaka olmadığıdır." dedi.

İYİLEŞENLERİN SAYISI 60 BİN

Koronavirüsün küresel bir sorun söyleyen Sağlık Bakanı, "Sorunun küresel olduğunu, mücadelenin de ulusal olduğunu söylemek istiyorum. bu süreçte biz bu mücadeleyi ulusal, yerel, kendi vatandaşımızla birlikte aşabiliriz. Kuralların basit olduğunu özellikle söylemek istiyorum. bugün itibariyle toplam vaka sayısının 109 bin 498’e yükseldiğini, dünya genelinde de 3 bin 810 kişinin hayatını kaybettiğini söylemek istiyorum. hastalığa yakalanıp iyileşenlerin de 60 bin olduğunu biliyoruz. Şu ana dek Türkiye’de tespit edilmiş, tanı konmuş korona virüs vakası yoktur. 2 binin üzerinde şüpheli vakada numuneler çalışıldı. 4-5 gün önce söylediğim 1300 civarındaydı. Numune sayısında da giderek artış olduğunu söylemek istiyorum. son 5 günde, 700’ün üzerinde ilave olmuş oldu. Hiçbirinde pozitif test sonucunun olmadığını özellikle ifade etmek istiyorum." diye konuştu.  

VİRÜS GELİRSE YURTDIŞINDAN GELECEK

Bakan Koca ayrıca şu ifadeleri kullandı:Eğer mevcut durumda virüs ülkemize gelecekse yurt dışından yeni gelişlerle ya da dönüşlerle olacaklardır. Avrupa’da görülmesi, buralarda yaşayan vatandaşlarımıza sağlıkları adına uyarıyı yapmamız gerekmektedir. Hızla yayılmasına rağmen hala gerekli tedbirleri almadılar veya bu tedbirleri iş işten geçtikten sonra aldılar. Oradaki vatandaşlarımıza kişisel tedbirlerini almalarını hatırlatmak ihtiyacı hissediyorum. Bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız, bu ülkelere seyahat eden vatandaşlarımız da dahildir, kişisel tedbirlerini almalarıdır. Özellikle Avrupa’da olan vatandaşlarımızın giderek ciddi küresel sağlık sorunu haline geldiğini, zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını, çıkacaklarsa maske takmaları gerektiğini ifade etmek istiyorum.

KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN : 14 KURALI

Özellikle Türkiye’ye gelen vatandaşlarımıza yönelik olarak şunları ifade etmek istiyorum. 14 gün kuralı. Yurt dışından son 14 gün içinde dönenler, ilk 14 günlerini lütfen evlerinde geçirsinler. Evlerinde de kendilerini izole etmiş olsunlar. Bulunulan ortamı sık sık havalandırsınlar. Mümkün olan en az kişiyle ve maskeyle temas etmeliler. Yaşlı ve kronik hastalar son derece önemli.