Resmi Gazete'de Bugün Yayımlanmıştı! Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Verebilecek

Resmi Gazete'de tüketici kredisi vadeleriyle ilgili düzenlemenin yayımlanmasının ardından vatandaşlar 60 ay vadeli tüketici kredisi veren bankaları araştırmaya başladı. Bir çok banka tüketici kredisi başvuru sayfasında vade sayısını 60'a yükseltti.

Resmi Gazete'de Bugün Yayımlanmıştı! Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Verebilecek

Resmi Gazete'de tüketici kredisi vadeleriyle ilgili düzenlemenin yayımlanmasının ardından vatandaşlar 60 ay vadeli tüketici kredisi veren bankaları araştırmaya başladı. Bir çok banka tüketici kredisi başvuru sayfasında vade sayısını 60'a yükseltti.

26 Şubat 2019 Salı 21:06
Resmi Gazete'de Bugün Yayımlanmıştı! Bankalar 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Verebilecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca hazırlanan "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte bankalarda internet sitesi üzerinden yapılan tüketici kredisi başvuru işlemlerinde 60 aylık seçeneği de ekledi. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank gibi bankalar artık 60 ay vadeli tüketici kredisi verebilecekler. 

BDDK'NIN İLGİLİ YÖNETMELİĞİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan: BANKALARIN KREDİ İŞLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(3) Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “

GEÇİCİ MADDE 7 – (1) Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.” MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

Son Güncelleme: 27.02.2019 11:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömer özşen 2019-02-27 12:51:21

aktif bank neden bu uygulamayı yapmıyor

Avatar
Birol Tuter 2019-03-05 15:11:42

Evet aktifbank neden 60 ay yapılandırma yapmıyor??