Önemli Değişiklik: Herkes Nüfus Müdürlüklerine Koştu !

Nüfus Kanununda önemli bir değişiklik yapıldı. Geçtiğimiz yıl yapılan değişiklik ile vatandaşların mahkeme kararı olmadan isim ile soy isimlerini değiştirebilmelerinin önü açıldı.

Önemli Değişiklik: Herkes Nüfus Müdürlüklerine Koştu !

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'da bazı değişiklikler yapıldı ve bu kanun, Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunun yürülüğe girmesi ile birlikte Soyadı Kanunu'nun 3'üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından dolayı anlam değişlikliği meydana gelen ad-soyadları il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus olarak mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesi üzerine karar kılındı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, söz konusu değişikliği yapmasının ardından geçtiğimiz Aralık ayından itibaren Türkiye genelinde talep toplamaya başladı. O tarihten beri mahkeme kararı olmadan 56 bin 212 kişi soyadını değiştirirken, 22 bin 40 kişi isminde düzeltmeye gitti.

EN DİKKAT ÇEKEN SOY İSİMLER: KARPUZ, DANABAŞ, ÖRDEK, CAMUZ, MALAK, AHMAK,...

Hürriyet'in resmi internet sayfasında bugün yer Güvenilir Bahis Siteleri alan habere görde; değiştirilen soyadlar arasında çok ilginç ve alay konusu isimler olması dikkatlerden kaçmadı.

Değiştirilen soyadlardan bazıları şu şekilde, "Karakoyun, Top, Karpuz, Danabaş, Ördek, Kör, Camuz, Ahmak, Malak, Çakal, Armut, Davul" oldu.

DÜZELTİLEN BAZI İSİMLER

Soy isimlerin yanı sıra çok sayıda kişi de isimlerini değiştirdi. Düzeltilen isimler arasında bazıları ise şu şekilde:

"Keser-Kevser, Fedme-Fadime, Erturun-Ertuğrul, Fiyaz-Feyyaz, Hebibe-Habibe, Vurkan-Furkan, Turğut-Turgut, Bünyami-Bünyamin, Birifan-Berivan, Buğlum-Buğlem, Müzüyen-Müzeyyen, Ristan-Rüstem, Yonis-Yunus."

DÜZELTME DE YAPABİLİRSİNİZ

İsim ve soy isimlerde yapılan imla hataları ile yazım yanlışları ya da düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri hala nüfus müdürlüklerinden değiştirilebiliyor.İl ile ilçe idare kurulları tarafından verilecek kararla bir kereye mahsus olarak daha önce aranan mahkeme kararı bir seferliğine aranmaksızın değiştirilebilmesine olanak sağlayan uygulama 2019 yılı sonuna kadar sürecek

Başvuruları Nüfus Müdürlüklerine yapılan bu düzenleme için Yurt dışındaki türk vatandaşlar temsilciliklere müracaat edebilirler. İsminde imla veya harf hatası bulunanlar ile soyadları alay konusu olanlar bu haklardan faydalanabilecek.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA