Meteoroloji'den Hava Durumu Uyarısı: İşte Kuvvetli Yağmur Gelecek İller

Son dakika haberi: Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasında birçok şehir için kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

Meteoroloji'den Hava Durumu Uyarısı: İşte Kuvvetli Yağmur Gelecek İller

MGM 'den son dakika yağış uyarısı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasında bazı şehirler için kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Açıklamada Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Yozgat 'ta yağmurun etkili olacağına yer verildi.

MGM resmi internet sayfasında yayımlanan uyarı açıklaması şu şekilde;

"Yurdumuzun büyük bir bölümünde geçtiğimiz hafta boyunca yerel olarak kuvvetli ve yer yer şiddetli gök gürültülü sağanak şeklinde yağışa neden olan sistemin önümüzdeki hafta sonuna kadar etkisini daha da artırarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Önümüzdeki hafta boyunca Marmara’nın güneydoğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgesinin kuzeyinde genellikle öğleden sonraları görülecek olan yağışların, özellikle İç Ege, İç Anadolu ile Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli ve şiddetli olacağı ve hayatı olumsuz etkilemesi beklenmektedir.

Tahmin edilen kuvvetli ve yer yer şiddetli yağışlar sonucu meydana gelebilecek ani sel, su baskınları, yıldırım düşmesi, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar ve yerel dolu tahminleri için Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu günlük tahminler ile kısa süreli ve anlık uyarıların takip edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir.

Gök gürültülü sağanak yağışlara sebep olan sistemin hafta sonuna kadar etkili olmaya devam ettikten sonra hafta sonu yurdumuzun iç ve batı bölgelerinde etkisini kaybedeceği bekleniyor.

Hava sıcaklıklarında önümüzdeki hafta boyunca önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülke genelinde uzun yıllar ortalamaları (mevsim normalleri) civarında seyredeceği tahmin ediliyor."