"Maaşını Benim Vergilerimle Alıyorsun" Derken Artık 2 Defa Düşünün

Hastanede bir kişinin annesi, doktora söylediği "Kızıma önce bakacaksın. Sen kim oluyorsun da karar veriyorsun? Benim vergilerimle maaş alıyorsun" sözleri nedeniyle para cezasına çarptırıldı.

"Maaşını Benim Vergilerimle Alıyorsun" Derken Artık 2 Defa Düşünün

Benim vergilerimle maaş alıyorsun sözü hakaret sayıldı.

İzmir 'de N.K isimli kişi, geçtiğimiz yıl Aralık ayında rahatsızlanan kızını hastaneye götürdü.  Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne kızını götüren bu kişi, Acil servis doktoru K.H., "Birazdan sizinle ilgileneceğim. Öncelikli acil hastalara bakmam gerekiyor"  demesi sornası sinirlendi ve  İddialara göre, bunun üzerine N.K., "Kızıma önce bakacaksın. Sen kim oluyorsun da karar veriyorsun? Benim vergilerimle maaş alıyorsun"  dedi ve doktora bağırmaya başladı.

Doktor ise hakaretler sonrası Beyaz kod kullanıp bu kişi hakkında şikayetçi oldu. N.K ve kızı hakkında şikayetçi olan Doktor , polise durumu bildirdi. Bunun üzerine dava açıldı. 

PİŞMAN OLDUM

Mahkemede pişman olduğunuı dile getiren kadın , "Hakaret etmek amacıyla söylemedim. Zaten benim vergilerimle maaş aldığı da doğru. Haksızlığa uğradığımı düşündüğüm için söyledim" dedi ve mahkemeden beraatini talep etti. 

Mahkeme, yaptığı değerlendirme sonrası N.K 'nın sözlerini hakaret saydı ve 304 günlük adli para cezasına hükmetti. 

Doktor K.H. 'nın avukatı Alperen Cihan Çetinkaya, olay ile ilgili yaptığı açıklamada, bu kararın emsal niteliğinde olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Yargıtay'ın bu tarz konularda verdiği beraat kararlarının çok fazla olduğunu biliyoruz. Çünkü bu cümlenin hakarete tabi olmadığını iddia edenler çok fazla. Bu kararı baz alıp ilerleyenler de oldu. Ancak bu kararın emsal oluğunu düşünüyoruz. Zihinlerde bu cümlenin ağır eleştiri kapsamında değerlendirilmesi kısmının silinmesi gerekiyor. Kamu çalışanlarımıza karşı kullanılan, polislerimize kullanılan bu cümlenin suç teşkil etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu cümle şeref ve saygınlığı rencide ediyor" 

BU CÜMLEYİ SÖYLERKEN BİR DAHA DÜŞÜNÜN

Emsal karar ile ilgili açıklamasını sürdüren Çetinkaya, vatandaşların kamu görevlilerine bu sözü söylerken sonucunun ne olduğunu hatırlamasını istedi ve  "Bu cümle ağır eleştiri kapsamında değerlendirildiği için her önüne gelen kişi 'Ben hakaret etmedim' diyerek işin içinden çıkabiliyordu. Bu tarz konuların daha fazla mahkemelere taşınmasını ve emsal kararların artması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde görevi başındaki polis, asker veya doktorlarımızın, bu hakaretlere maruz kalmamasını sağlayabiliriz. Belli bir süre sonra vatandaşlar da bu tarz sözleri bu kadar rahatlıkla sarf etmemeye başlayacaklardır. Manevi tazminat davası da açacağız" dedi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA