Kurban Bayramı Öncesi Önemli Bilgilendirme! Kurban Satın Almadan Önce Mutlaka Kontrol Edin

İstanbul Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kurban Bayramı'nda vatandaşların sağlıklı ve güvenli kurban temini için çalışmaların başladığını duyurdu. Tarım ve Orman Bakanlığı'nca geliştirilen 'Haysag' uygulaması ile Hayvan hastalıkları hakkında bilgi edinmek, hayvan hareketlerinin kontrol belgelerinin görüntülenmesi, hayvan refahı yönetmelikleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpe numaralarından sorgulanması mümkün.

Kurban Bayramı Öncesi Önemli Bilgilendirme! Kurban Satın Almadan Önce Mutlaka Kontrol Edin

Kurban Bayramı Öncesi Önemli Bilgilendirme! Kurban Satın Almadan Önce Mutlaka Kontrol Edin

İstanbul Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kurban Bayramı'nda vatandaşların sağlıklı ve güvenli kurban temini için çalışmaların başladığını duyurdu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce Kurban Bayramı öncesi yapılan bilgilendirmede, İstanbul'a yapılacak hayvan sevkleri ile hayvan mevcudunun kurban ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğuna dikkat çekilirken, "Trakya Bölgesi, Dünya Sağlık Teşkilatı(OIE) tarafından 25 Mayıs 2010 tarihinde 'Şap Hastalığından Aşılı Ari Bölge' olarak kabul edilmiş ve korunmuş bölge olarak tanımlanmıştır. Bu statünün korunması amacıyla şap hastalığına duyarlı hayvanların Trakya Bölgesine geçebilmesi için; gerekli şartları sağladıktan sonra alınan kan örneklerinin sonuçlarına istinaden rapor almaları zorunludur. Yetiştiricilerimizin bu hususlara dikkat etmelerive mağduriyet yaşamamak için Trakya Bölgesine belgesiz hayvan sevki girişiminde bulunmamaları gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.  

Ayrıca ilgili açıklamada 2019 yılında yayımlanan Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ kapsamında İstanbul'a kurbanlık girişlerinin 27 Temmuz'da başlayacağı vurgulanırken, "Vatandaşlarımızın sağlıklı kurbanlık ihtiyacını karşılamak için Riva ve Çamlıca Canlı Hayvan Sevk Kontrol Noktalarında, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimlerce 7/24 saat çalışma esasıyla gerekli kontroller yapılacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen 'HaySag' mobil uygulaması üzerinden vatandaşlarımız; satın alacakları kurbanlık hayvanın kulak küpe numarasıyla tür, ırk, cinsiyet, yaş ve aşılama bilgilerini sorgulayabileceklerdir. Ayrıca bu uygulama ile zoonoz hastalıklar, hayvan refahı ve hayvan sevklerinde bulunması gereken belgelerin bilgisine de ulaşabileceklerdir." denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca geliştirilen Haysag (Hayvan Sağlığı & Refahı) uygulamasının google play sayfasına https://play.google.com/store/apps/details?id=io.icon.HaySagApp&hl=tr adresinden erişilebilir.  Burada yapılan bilgilendirmede uygulama ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kurumsal uygulamasıdır. Bu uygulama ile aşağıda listelenen işlemleri gerçekleştirebilirsiniz;

* Hayvan hastalıkları hakkında bilgi edinilmesi.
* Hayvan hareketlerin kontrol belgelerinin görüntülenmesi.
* Hayvan refahı yönetmelikleri
* Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpe numarasından sorgulanması.
* Tespit edilen hastalıkların ilgili en yakın İl Müdürlüğü'ne bildirimi.
* Bakanlıkça yayınlanan hayvan sağlığı ve refahı ile ilgili güncel duyuruların yayını.