Kaza Yapan Sürücüler O İlde Eğitime Alınacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı son dakika açıklamasında kaza yapan sürücülerin Eskişehir'de eğitime alınacağına yer verildi.

Kaza Yapan Sürücüler O İlde Eğitime Alınacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı son dakika açıklamasında kaza yapan sürücülerin Eskişehir'de eğitime alınacağını söyledi.

Kırıkkale Polis Meslek Yüksekokulunda düzenlenen Temel Trafik ve Kaza İnceleme Eğitimi Sertifika Töreni'ne katılan ve burada kürsüye geçen İçişleri Bakanı Süeyman Soylu, trafik denetlemede ve trafik uygulamalarında gelinen son noktayı kamuoyuna aktarırken kaza yapan sürücülerin eğitime alınacağını söyledi. Bakan Soylu konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Sadece eğitimleri burada tutmayacağız, inşallah Eskişehir'de bir trafik okulu, trafik pisti, sürücü eğitim alanı oluşturacağız. Bir taraftan Türkiye'de en çok kaza yapan, kazaya karışan sürücülerimizi orada eğitime alacağız, bir taraftan da buna meyilli olan sürücülerimizi eğitimlere almış olacağız. Aynı zamanda burada cari görevlerini yapan trafik polislerimizin de sürdürülebilir eğitimini mümkün olduğu ölçülerde ortaya koymaya çalışacağız. Halen 6 Jestbahis bin 242 personel ve bin 167 ekiple yürütülen bölge trafik denetlemelerine bin 750 personelle oluşturacağımız 292 ekip ilave ediyoruz. Böylece daha önce yaklaşık 20 kilometreye bir trafik ekibi düşerken bu mesafeyi 15 kilometreye çekmiş olacağız. Şehir içi trafik denetleme hizmetlerinde de nüfus ortalamasına vurduğumuz zaman daha önce 23 bin kişiye bir trafik ekibi düşüyorken bu sayıyı 19 bin kişiye bir ekip noktasına getiriyoruz. Bunu uluslararası standartlara, 15 bine, daha alt rakamlara çekebilmek için de planlamalarımızı hep birlikte gerçekleştiriyoruz."

Bakan Soylu açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

"2016-2017 yılları arasında denetim miktarımız yüzde 27,1 oranında artmış. Aynı dönemde ülke genelinde nüfus ve araç sayısı artmış olmasına rağmen kazalarda 100 bin araç başına düşen can kaybı yüzde 4,1 azalmıştır. Bu kadar bu işe düşmemize ve bu kadar adım atmamıza rağmen bu rakam bizi tatmin eden bir rakam değildir. Maket trafik ekibi uygulamasını yaptığımız yerlerde kazalarda yüzde 17,5 azalış elde ettik. Demek ki bir sonuç oluyor."

Kamubulteni.com  | Ankara