Kar, Yağmur... Bu İllerde Yaşayanlara Hava Durumu Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve ülke genelinde şiddetli yağışların görüleceğine yer verildi. Yağmur, kar ve karla karışık yağmurun ülke genelinde etkili olacağı bildirilirken vatandaşların sel , su baskını ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olması gerektiğine yer verildi.

Kar, Yağmur... Bu İllerde Yaşayanlara Hava Durumu Uyarısı

Son dakika: Kar, yağmur fırtına... Bu illerde yaşayanlar dikkat.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada birçok bölgede şiddetli kar, karla karışık yağmur ve yağmur beklendiğine yer verildi. Vatandaşların soğuklara ve sel baskınlarına karşı dikkatli olması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, ülke genelinin çok bulutlu, Artvin çevreleri hariç yurt genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu’nun güneyinde yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz kıyıları, Çanakkale, Gaziantep, Kilis ve Antalya’nın batı ve doğu ilçeleri ile Edirne'nin güneyinde kuvvetli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, Ankara’nın kuzeyi (Çamlıdere, Kızılcahamam, Güdül, Kahramankazan), Bolu’nun güneydoğusu (Seben, Kıbrısçık, Dörtdivan, Gerede, Yeniçağa ve Bolu il merkezi) ile Antalya'nın doğusunun iç kesimleri, Kahramanmaraş ve Adıyaman çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi olduğu bildirildi. 

İç ve batı kesimlerde hava sıcaklıkların 1 ile 4 derece arasında artacağı açıklanırken diğer bölgelerde sıcaklıkların değişmesinin beklenmediği bildirildi. 

YOĞUN YAĞIŞ RÜZGAR VE ÇIĞ UYARISI

Meteoroloji'nin yaptığı yoğun yağış uyarısı ise şu şekilde:

Kuvvetli yağış beklenen yerler hakkında Meteoroloji'nin açıklaması şu şekilde:

"Yağışların; İzmir, Aydın, Çanakkale ile Edremit Körfezi çevresi (Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, İvrindi, Edremit, Havran), Manisa’nın batısı (Yunusemre, Şehzadeler, Saruhanlı, Turgutlu, Soma, Akhisar) ve Edirne’nin güneyinde (İpsala, Enez, Keşan) Antalya'nın batısı ile Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare), Antalya’nın doğusu (Manavgat, Akseki, İbradı, Alanya, Gündoğmuş, Gazipaşa) ve Mersin il genelinde çok kuvvetli (20-75 kg/metrekare) ve Gazipaşa, Alanya, Gündoğmuş, Anamur, Bozyazı, Aydıncık çevrelerinde yer yer aşırı (100 kg/metrekare üstü) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, dolu, hortum riski ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Yoğun kar yağışı beklenen bölgeler ise şu şekilde:

"Kahramanmaraş ve Adıyaman çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi (Çamlıdere, Kızılcahamam, Güdül, Kahramankazan), Bolu’nun güneydoğusu (Seben, Kıbrısçık, Dörtdivan, Gerede, Yeniçağa ve Bolu il merkezi) ile Antalya'nın doğusunun iç kesimlerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Kuvvetli rüzgarla beraber tipi şeklinde meydana gelecek kar yağışının 10-25 cm yüksekliğinde yeni örtü bırakması beklendiğinden meydana gelebilecek buzlanma ve don ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Şiddetli rüzgar uyarısı ise şu şekilde: "Rüzgarın; Ege, Marmara’nın güney ve doğusu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’nun güney ve batısı, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde güney ve güneybatı yönlerden fırtına(40-74 km/saat) ve yer yer kuvvetli fırtına (75-88 km/saat), yüksek kesimlerde tam fırtına (89-102 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Çığ beklenen yerlerle ilgili "Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir." açıklamasına yer verildi.

BUGÜN HAVA DURUMU

Bugün saat saat hava durumu şu şekilde:

4 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Ülke genelinde 4 günlük hava durumu ise şu şekilde:

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA