Kalkacak mı? Erdoğan'dan Kabine Sonrası Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sokağa çıkma yasağı hakkında son dakika açıklaması geldi. Kabine sonrası gelen açıklama haberimizde.

Kalkacak mı? Erdoğan'dan Kabine Sonrası Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Sokağa Çıkma Yasağı hakkında açıklama.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokağa çıkma yasağının kaldırılması hakkında şu açıklamaları yaptı:

"Korona salgınına tedbirleri almamızın üzeirnden 1 yıol geçti. 18 Mart 2020'de iş dünyamız ve tüm kesimler ile yaptımız toplantı ile ortak karar ile kapsamlı tedbirleri paylaştık. Salgının aşağı yönlü olduğu dönemlerde gevşetilmeler yaptık. Süreç içerisinde salgından etkilenen tüm kesimler için destekler uygulamaya alındı. 

Salgın tedbirleri nedeniyle işi bozulan geliri azalan vatandaşları takip ederek pekçok yolla desteklemeye çalıştık. Kimi ülkelerde sağlık ve ekonomideki sıkıntılara Türkiye'de oluşmasına neden vermektedir. Dünya ve Türkiye'de 1 yıllık duruma baktığımızda Türkiye her alanda herkesin takdirle takip ettiği yerde durmaktadır. Her konuda örnek alınan bir ülke durumundayız. Bugün 9 milyonu bulan aşılama sayısı ile nüfusunun yüzde 10'undan fazlasına ulaşan Türkiye, dünyada ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Hiçbir vatandaşımızı doktorsuz, maskesiz , ilaçsız bırakmadık.

Birilerinin sürekli sorduğu MB rezervlerindeki hareketlilik, bu dönemin ne kadar zor olduğunu gösterir. Milletimiz , kasadaki tüm paranın halkımızın yanında olduğunu bilsin. Dünyadaki ve özllikle de AB'deki durumu yakındna izleyerek salgınla mücadeleyi güncelliyoruz. 

Daha önce söz verdiğimiz gibi bugün yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. 

Sağlık Bakanlığı ve bilim kurulu 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere illeri sınıflandırdı. 81 ilimiz , düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu, çok yüksek riskli kırmızı olarak renklere ayırdık.

Her hafta risk durumuna göre illerin durumu güncellenecek. 1 haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek. İller bu güncellemeyi gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidilecek. Tedbirlerin gevşetilmesi kararı, salgının her ildeki iyileşme ve kötüleşme durumuna göre verilecek. Vatandaşlarımız günlük hayatında maske, mesafe ve temizliğe ne kadar riayet ederse illerde normalleşme o kadar hızlı başlayacak. Aksi bir durumda, salgının arttığı yerlerde kısıtlamalar tekrar genişletilecek. Her ilimiz, salgın tedbirlerinin ne düzeyde uygulanacağını kendi belirleyecek. 

Nortmalleşme adımlarının nasıl atılacağı adımlarını görüştük. Buna göre hata sonu sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riskli illerde kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde pazar günü devam edecek.

Ülkemizin tamamında sürek akşam yasağı ise sürecek. 

Okullar Türkiye geneli okul öncesi ve ilkokullarda 8 ve 12'inci sınıflarda eğitim öğretime açılacak.

Düşük ve orta riskli yerlerde diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli yerlerde sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.

Restoran , lokanta, çay bahçesi çok yüksek riskli yerler dışında, saah 7 ile akşam 19 arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürebilecek.

Halı saha yüzme havuzu düşük ve orta yerlerde sabah 9 akşam 17 arasında. 

KAmunun çalışma saatleri normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler düzenleyecek.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlar için düzenleme , düşük ve orta riskli illerde kaldırıldı. Yüksek ve çok yüksek yerlerde ise artırılacak.

Nikah ve merasimler düşük yuerlerde 100, orta ve yüksek yerlerde ise 50 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacak. 

Sizce kısıtlamalar kalkmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

DEVLETE BİNLERCE MEMUR ALINACAK. MEMUR ALIMLARINDAN BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN