İşyerindeki Bilgisayardan Yasaklı Sitelere Girenler Dikkat: Yargıtay'dan Emsal Karar

İşyerindeki bilgisayardan yasaklı sitelere giriş yapan çalışanlar dikkat. Yargıtay 'dan bu konuda emsal bir karar geldi.

İşyerindeki Bilgisayardan Yasaklı Sitelere Girenler Dikkat: Yargıtay'dan Emsal Karar

İşyerinin bilgisayarındna cinsel içerikli görüntüler izleyen , mesajlar atanlara kötü haber.

Bir şirketin muhasebe bölümünde çalışmakta olan bir kişi, kendisine iş amaçlı verilen bilgisayardan cinsel içerikli sitelere giren mesajlar atan kişi tazminatsız şekilde kovuldu. 

Edinilen bilgilere göre muhasebede çalışan bir kişi, mesai saatleri içinde iş bilgisayarından yasaklı sitelere giriş yaptı. Diğer personeller tarafından durumun farkedilmesi sonrası olay şirket yönetimine verildi ve inceleme başlatıldı. 

Bilgi işlem müdürlüğü personelleri tarafından yapılan inceleme sonucu çalışanın kullandığı bilgisayarda , iş ile ilgisi olmayan yasaklı ve cinsel içerikli sitelere giriş yapıldığı tespit edildi.

Öte yandan yasaklı sitelere giriş saatinin mesai saatleri olduğu da görüldü ve aynı gün içinde personelin işine son verildi. 

TAZMİNAT DAVASI AÇILDI

Tazminatsız kovulan çalışan durumu yerel mahkemeye taşıdı. Çalışan tarafından açılan davada yerel mahkeme işten atılmayı geçerli buldu ancak tazminat verilmesine hükmetti. Ancak işveren durumu temyiz etti ve dava Yargıtay 'a gitti. 

Yargıtay ise Yerel Mahkeme 'nin tazminat kararı bozdu.  Söz konusu yeni kararda çalışanın mesai saatinde iş bilgisayarından cinsel içerikli sitelere giriş yapmasının feshi haklı kılacağını değerlendirerek, tazminat Kararını bozuldu.

09/05/2019 tarihli Kararda şu ifadelere yer verildi:

'....Dosya kapsamından davacının davalı işyerinde idari bölümde (muhasebe) çalıştığı, kendisine tahsis edilen bir bilgisayar bulunduğu, davalı vekilinin dosyaya sunduğu çıktılar incelendiğinde, bu bilgisayarda cinsel içerikli konuşma ve fotoğrafların bulunduğu internet sitelerine girildiği, bu sitelerdeki giriş saatlerinin ağırlıklı olarak mesai saati içinde olduğu, davacının bu internet sitelerine giriş yaptığının 01/07/2013 tarihinde tespit edildiği, iş akdinin de aynı gün feshedildiği anlaşılmaktadır. Davacının bu eylemi doğruluk ve bağlılığa aykırı olup, davalının güvenini kötüye kullanan davacının iş akdinin feshi haklı olduğundan davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalıdır...'

MAHKEMESİ :İŞ MAHKEMESİ

Taraflar arasında görülen dava sonucunda verilen kararın, temyizen incelenmesi davalı vekili tarafından istenilmekle, temyiz taleplerinin süresinde olduğu anlaşıldı. Dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

YARGITAY KARARI 

A) Davacı İsteminin Özeti:

Davacı; davalı işyerinde 10/10/2010-01/07/2013 tarihleri arasında çalıştığını, iş akdinin davalı işveren tarafından haksız olarak feshedildiğini, tazminatlarının, yıpranma yapı ücretinin, yıllık ücretli izin ücretinin kendisine ödenmediğini beyanla bu alacakların davalıdan tahsilini dava ve talep etmiştir. 

B) Davalı Cevabının Özeti:

Davalı vekili; iş akdinin davalı işveren tarafından 01/07/2013 tarihinde davalı şirketin bilgi işlem müdürlüğünce yapılan inceleme sonucunda davacının kullandığı bilgisayarda işi ile ilgisi olmayan yasaklı sitelere girdiğinin tespit edilmesi üzerine haklı olarak feshedildiğini savunarak davanın reddini talep etmiştir. 

C) Yerel Mahkeme Kararının Özeti:

Mahkemece toplanan deliller ve bilirkişi raporuna dayanılarak davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir. 

D) Temyiz:

Kararı davalı vekili temyiz etmiştir. 

E) Gerekçe:

1-Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir. 

2- Dosya kapsamından davacının davalı işyerinde idari bölümde (muhasebe) çalıştığı, kendisine tahsis edilen bir bilgisayar bulunduğu, davalı vekilinin dosyaya sunduğu çıktılar incelendiğinde, bu bilgisayarda cinsel içerikli konuşma ve fotoğrafların bulunduğu internet sitelerine girildiği, bu sitelerdeki giriş saatlerinin ağırlıklı olarak mesai saati içinde olduğu, davacının bu internet sitelerine giriş yaptığının 01/07/2013 tarihinde tespit edildiği, iş akdinin de aynı gün feshedildiği anlaşılmaktadır. Davacının bu eylemi doğruluk ve bağlılığa aykırı olup, davalının güvenini kötüye kullanan davacının iş akdinin feshi haklı olduğundan davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalıdır. 

F) Sonuç:

Temyiz olunan kararın, yukarıda yazılı nedenlerden dolayı BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine 09.05.2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.