İşte Zorunlu Askerliğin Yerine Gelecek Sistem

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. Turan, zorunlu askerliğin yerine getirilmesi planlanan yeni sistemin ön hazırlıklarını anlattı.

İşte Zorunlu Askerliğin Yerine Gelecek Sistem

Önceki akşam bir televizyon programına konuk olan AK Parti Grup Başkanvekili bülent Turan, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Son günlerde gündemde olan ve çokça konuşulan zorunlu askerlik kalkacak mı tartışmalarına değinen Turan, "Şu anki askerlik kanunu bugünün taleplerini karşılamıyor'' dedi ve şu şekilde devam etti:

"Askerle millet arasındaki bağ, zorunlu askerlik de olur. Öyle bir formül oluşturalım ki, hem askerimizin talebi karşılansın hem de üniversite okuyan, iş sahibi olan kardeşlerimize mani olmadan bu işi yapalım. Bunun değişik formülleri var."

Zorunlu askerlik meselesine değinen Bülent Turan, Türkiye'nin Batı ve Güney'inde problemler olduğunu söyleyerek şu şekilde devam etti:

"Bu temel bilgiyi ve eğitimi almak bizim insanımızın da faydasına. Askerle milletin arasındaki bağı koparmamak lazım. Askerle millet arasındaki bağ, zorunlu askerlik de olur. Öyle bir formül oluşturalım ki, hem askerimizin talebi karşılansın hem de üniversite okuyan, iş sahibi olan kardeşlerimize mani olmadan bu işi yapalım. Bunun değişik formülleri var."

BİR ADIM DAHA ATALIM

Tüm siyasi partilere seslenen ve profesyonel ordu kurulması ile ilgili adımları atması için bir araya gelinmesi gerektiğini söyleyen Turan şu şekilde devam etti:

"Tüm partiler bir araya gelsin. Genelkurmay ve Savunma Bakanlığı başta olmak üzere askerlikle ilgili tüm muhatapların kanaatleri alınsın. Bir formülle beraber hem asker-millet dengesini kollayalım hem de son dönemde gelişen profesyonel askerliğe ve profesyonel orduya bir adım Piabet daha atalım. Bu işi, bizden beklentisi olan gençlerimizi kırmadan yapalım. Gerekirse para vermeden, işlerini ve okullarını bozmadan yapsınlar."

KAMU HİZMETİ

"Kışlada eğitim almak yerine kamu hizmeti yaparak askerliği geçirmek gibi bir formül mü düşünülüyor?" şeklinde sunucunun yönlendirdiği soruya Turan şu şekilde cevap verdi:

"Olabilir, bunları tartışalım istiyorum. Şu an eğitim alanların süresi 6 ay. 6 ayı indirerek askerliği yaz döneminde yapacak hale getiririz. Çok daha parasız veya paralı olmak kaydıyla değerlendirilebilir ama sürelerin insanları yormadan yapılması sağlanabilir. Her gencimizin talebi var. İşi olan; "hiç yapmayayım" diyor. Parası olmayan, "Bedel ne kardeşim, olmaz" diyor. O yüzden, "Para ver, git" tarzının çok doğru olmadığı kanaatindeyim. Bütün bu konuları değerlendirilip tekrar tartışalım. Üç sene önce Türkiye'nin askerlik gündemi başkaydı. Afrin varken, erinizi operasyona gönderirken bedelli konuşamazsınız. Er artık gitmiyor."

ASKERLİK KANUNU DEĞİŞECEK Mİ?

Askerlik kanununa da değinen ve bu kanunun revize olması gerektiğini söyleyerek açıklamasını sürdüren Turan şu ifadelerle konuşmasını sonlandırdı:

''Gençlerin talepleri var bir rahatlama var, bunu gençler rahatlasın diye aldık. 21 günü çok bulsalar da 6 ay nerede 21 gün nerede. Yeni dönemlerde askerimizin de, güvenliğimizin de şehit ailelerimizin de taleplerine göre bir formül bulunacak. Bu talepleri biz reviz etmek durumundayız. Profesyonel ordunun milletin güvenliği açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz.'' dedi. Bülent Turan, ''Bazı gruplar '21 gün neden oldu' diyor ama bazıları 'az da olsa askerlik yapalım' diyorlar''

Kamubulteni.com  | Ankara