İşsiz 2 Milyon Kişi Maaş Başvurusunda Bulundu!

Geçtiğimiz sene işini kaybden 2 milyona yakın vatandaş, İŞKUR'a işsizlik maaşı için başvuru yaptı. İşsizlik maaşını hak eden kişi sayısı ise 1 Milyon ile sınırlı kaldı.

İşsiz 2 Milyon Kişi Maaş Başvurusunda Bulundu!

Geçtiğimiz sene işini kaybden 2 milyona yakın vatandaş, İŞKUR'a işsizlik maaşı için başvuru yaptı. İşsizlik maaşını hak eden kişi sayısı ise 1 Milyon ile sınırlı kaldı.

16 Şubat 2020 Pazar 16:25
İşsiz 2 Milyon Kişi Maaş Başvurusunda Bulundu!

Türkiye İş Kurumu tarafından aktarılan verilere göre, 2019 yılında işsizlik ödeneği için başvuru yapanların sayısı bir önceki seneye nazaran yüzde 19.8 oranında  (1.9 milyon kişi) artış gösterdi. İşsizlik ödeneği almanın şartları nedeniyle 1 milyon 13 bin 56 kişiye işsizlik maaşı ödenmesine karar verildi. İşsizlik maaşı alınabilmesi için başvuru yapan kişilerin işten atılmadan önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 senede enaz 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor. İşsizlik fonunun toplam varlığı Ocak 2020 sonu itibariyle 131.1 milyar lirayı geçmiş durumda. Diğer yandan geçtiğimiz sene işsizlik ödeneği için başvuru yapanlara dair yapılan bilgilendirmede, şu ifadeler yer aldı:

Ödenek için başvuranların 1 milyon 408 bin 933 erkekler, 546 bin 108’i kadınlardan oluştu. Ödeneği hak edenlerin ise 694 bin 195’i erkek, 318 bin 861’i kadın.En çok ödenek başvusunun yapıldığı yaş grubu 374 bin 495 kişi ile “25-29” yaş arasında.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELER?

İŞKUR RESMİ SAYFASINDA İŞSİZLİK MAAŞINA İLİŞKİN ŞU BİLGİLERE YER VERİLDİ

İşsizlik Ödeneğinin Tanımı


Sigortalı işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemedir. 

İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,
 

İşsizlik Ödeneğine Başvuru


Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile avukat ya da bir başkası tarafından başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır. 

Son 120 günde kesinti sayılmayan haller    
                                 
Hizmet akitleri kendi istek ve kusuru dışında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde,

Hastalık,
Ücretsiz izin/aylıksız izin
Disiplin cezası
Gözaltına alınma,
Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
Kısmi istihdam,
Grev,

Lokavt,
Genel hayatı etkileyen olaylar,
Ekonomik kriz,
Doğal afet,
Fesih tarihinde çalışmamış
Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma
Kısa çalışma ödeneği
Yarım çalışma ödeneği
 

nedenleriyle hizmet akdi devam etmekle birlikte prim yatırılmaması halinde, prim yatırılmayan bu süreler son 120 gün şartının değerlendirilmesinde kesinti sayılmamaktadır.

Bununla birlikte, 18.01.2019 tarihi ve sonrasında hizmet akdi sona erenler için, aynı işverenle olup olmadığına ve eksik gün nedenlerine bakılmaksızın hizmet akdinin feshinden önceki son 120 günlük dönemde hizmet akdinin bulunması halinde son 120 gün şartının sağlanması bakımından yeterlidir.

İşsizlik Ödeneğine Hak Kazananlara Sunulan Hizmetler

İşsizlik Ödeneği
Genel Sağlık Sigortası Primleri
Yeni bir iş bulma
Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi
 

İşsizlik Ödeneğinin Süresi

Kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yarı haklı adam 2020-02-16 16:29:52

İş bulunsa daha iyi ama neyse