İdlip'teki Alçak Saldırı Sonrası Türkiye İçin NATO'nun 5. Maddesi Gündeme Geldi

Son dakika haberi: İdlip 'teki alçak saldırı sonrası NATO 'nun 5 'inci maddesi gündeme geldi. İşte NATO 'nun 5 'inci maddesi.

İdlip'teki Alçak Saldırı Sonrası Türkiye İçin NATO'nun 5. Maddesi Gündeme Geldi

Hain saldırı sonrası NATO 'nun 5 'inci maddesi gündeme geldi.

İdlip 'teki hain saldırı sonrası 33 askerimiz şehit oldu. Mübarek Regaip Kandili gecesi gelen acı haber yüreklerimizi dağladı. Acı haber sonrası Türkiye NATO ile görüştü. Görüşme sonrası NATO 'nun 5 'inci maddesi gündeme geldi.

Kuzey Atlantik Antlaşması (NATO) 'nın 5 'inci maddesi şöyle:

"Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldırı olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan taraf ya da taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır.

Böylesi herhangi bir saldırı ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."

BOMBARDIMAN GECE BAŞLADI

Hain saldırı sonrası TSK , rejimi bombardımana aldı.