Hazır Olun Kar ve Soğuk Fena Vuracak Geliyor…

Soğuk hava etkisini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Hal böyle olunca uzmanlardan açıklamalar peş peşe gelmeye başladı.

Hazır Olun Kar ve Soğuk Fena Vuracak Geliyor…

Sibirya’dan gelen soğuk hava dalgası, Türkiye’nin kapısını çalmaya hazırlanıyor. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, "Birçok ülkede kar örtüsü maksimum seviyeye yaklaştı" açıklamasını yaptı.

Rekor Seviyeye Yakın

TRT Haber’e konuşan Meteoroloji Mühendisi Prof. Dr. Hasan Tatlı, bazı bölgelerde yağışın büyük bir alanı kapladığını belirterek şunları söyledi:

"Özellikle kasım ayından itibaren Kuzey Amerika, Alaska, Kanada ve Avrasya karları büyük bir alanı kapladı. Şu andaki seviyesini 41 milyon kilometrekare olduğu ki tarihte en fazla 46 milyon kilometre olmuş ve maksimumları takip ettiği görülmüş."

Bu kış sert geçecek

Ayın ilk haftasında sıcaklıkların ciddi şekilde düşeceğini belirten uzmanlar Sibirya’dan gelen soğuk hava dalgasının Avrupa’yı etkisi altına alacağını belirtti.

Avrupa ve Türkiye için ise aralık ayına işaret ediliyor.

Uzmanlara göre, Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgası Avrupa'yı etkisi altına alacak.

Aralık Ayının İlk Haftası

Ayın ilk haftasında sıcaklık hissedilir şekilde düşecek.

Sibirya yüksek basıncından dolayı ülkede ayazın hakim etkili olacağını belirten Prof. Dr. Tatlı, "Türkiye'yi ilgilendiren özellikle Avrupa'yı ilgilendiren bir konu var. Sibirya yüksek basıncı var. Bu kuru, soğuk bir hava getiriyor. Bu kar örtüsüne ek olarak buraları daha da soğutacağı bekleniyor" ifadelerini kullandı

"Geçmiş yıllara göre daha fazla kar bekleniyor"

Tahminler doğru çıkarsa kış, ayazı ve karıyla donduracak.

Tatlı, geçmiş yıllara göre daha fazla kar beklendiğini de söyledi.

Tatlı, sosyal medya hesabından ise şu açıklamayı yaptı; “NOAA'a göre Kuzey Yarıküre kar örtüsü aylık ortalaması artıyor: güncel kar örtüsü miktarı maksimum değerleri takip ediyor.. Bu durum Kuzey Amerika, Kanada, Alaska ve Avrupa'da kar yağışı ve soğuğa işaret ediyor. Sibirya yükseği de cabası..!

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /