Hastasının Eşcinsel Olduğunu Öğrendi, Öyle Şeyler Söyledi ki..

İstanbul'da meydana gelen olayda bir doktor, eşcinsel olduğunu öğrendiği hastasına öyle sözler söyledi ki.. Detaylar ve daha fazlası haberimizin devamında.

Hastasının Eşcinsel Olduğunu Öğrendi, Öyle Şeyler Söyledi ki..

Eşcinsel hastaya söylediği söz nedeniyle doktor hakkında suç duyurusu yapıldı.

Muayene için bir kişi doktora gitti. Eşcinsel olduğu öğrenilen kişiye cinsel yönetim temelli ayrımcılık yapan doktor hakkında suç duyurusunda bulunan kişi CİMER'e başvurdu. İstanbul Maltepe Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniği bünyesinde görev yapmakta olan N.K.Ö.’yü İstanbul Tabip Odası ve Sağlık Bakanlığı’na da şikayet eden C. Ö. olayın peşini bırakmayacağını söyledi.

OĞLUM MU DİYEYİM KIZIM MI?

Edinilen son dakika bilgilerine göre Doktor'un muayene sırasında eşcinsel olduğunu öğrendiği hastasına “Oğlum mu diyeyim, kızım mı” gibi sorular sorduğu ve bu şkeilde sorularla ona ayrımcı ifadeler kullandığı öğrenildi. Bu tür sözlere maruz kalan C. Ö., KaosGL’den Yıldız Tar’a konuştu ve yaşanan olayla ilgili açıklamada bulundu. C.Ö. açıklamasında, “Hayatın diğer alanlarında olduğu gibi sağlık alanında da ayrımcılık kabul edilemez. Bir kamu görevlisinin hele de bir uzman doktorun bana karşı sergilediği bu tutum çağdışı ve bilimsellik dışı. Olayın devamında benim yaşadığım sanal ve sosyal linç korkunç boyuttaydı. Ortada çok net bir mağduriyet durumu varken sırf mağdur olan kişi eşcinsel olduğu için mağduru suçladılar” ifadelerini kullandı.

C. Ö.; yaptığı açıklamada, söz konusu olayın  23 Temmuz günü Arzbet meydana geldiğini söyledi. O gün olan randevularında hekimin kendisine “Pasif misin? Kılıf kullanacaksın oğlum. Gerçi oğlum mu diyeyim, kızım mı bilemedim” gibi sözleri söylemesinin ardından bu sözleri sosyal medyadan yayımladı. Kendisini N.Ö.’nün avukatı olarak tanıtan bir kişi ise hastanede  çekilen ve hasta kayıtlarını gösteren fotoğrafı sosyal medyada paylaştı.

Haberin devamı şu şekilde;

24 Temmuz’da ise Uzm. Dr. N.K.Ö., kendi sosyal medya hesabından C. Ö.'nün ev adresini ve ismini paylaştı. N.K.Ö., sosyal medya gönderilerinde “İ… te sınır yok”, “Poposunun reklamını yapıyor herhalde” gibi homofobik ifadeler kullandı. C.Ö.'yü hedef gösterdi. N.K.Ö.’nün bu nefret paylaşımları 10 saat sosyal medya hesabında durdu. Ardından N.K.Ö., bu paylaşımları kaldırdı.

Tabip Odası’na şikayet ve savcılığa suç duyurusu yapmasının ardından C. Ö., şu açıklamaları yaptı:

“Hayatın diğer alanlarında olduğu gibi sağlık alanında da ayrımcılık kabul edilemez. Bir kamu görevlisinin hele de bir uzman doktorun bana karşı sergilediği bu tutum çağdışı ve bilimsellik dışı. Olayın devamında benim yaşadığım sanal ve sosyal linç korkunç boyuttaydı. Ortada çok net bir mağduriyet durumu varken sırf mağdur olan kişi eşcinsel olduğu için mağduru suçladılar. Nefret söyleminin yanı sıra elbette destek mesajları da aldım. Her mesajda yeniden güçlendiğimi hissettim. Hukuki süreçten de umutluyum. Gerekli yerlere başvurularda bulunduk. Tabip Odası’nın olayla çok yakından ilgileneceğine şahit oldum. Takipçisi olacağız.”

Kamubulteni.com  | Ankara