Flaş: 20 TL'lik Kağıt Para Değişti-İşte Bugün Yapılan Değişiklik

Son dakika haberi: Resmi Gazete 'de bugün yayımlanan kararda, 20 TL 'lik banknotlarda bazı değişiklikler yapıldığı bildirildi.

Flaş: 20 TL'lik Kağıt Para Değişti-İşte Bugün Yapılan Değişiklik

Son dakika haberi: 20 TL'lik banknotlar değişecek.

Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlanan karar sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası 'ndan açıklama geldi. Yeni 20 TL'lik banknotlarla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bankamızca 1211 sayılı Kanun'un verdiği yetkiye dayanılarak, E-9 Emisyon Grubu III. tertip 20 Türk lirası banknotların üretimleri gerçekleştirildikçe tedavüle çıkarılması kararlaştırılmıştır. 24 Aralık 2012 tarihinde tedavüle çıkarılmış 20 TL E-9 Emisyon Grubu II. tertip banknotlara kıyasla, III. tertip 20 TL banknotların sadece imzalarında değişiklik yapılmıştır.

Banknotlardaki imzalar Başkan Murat Çetinkaya ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük'e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

E-9 Emisyon Grubu III. tertip 20 TL banknotlar 24 Aralık 2018 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.

Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında, boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I. ve II. tertipleriyle tamamen aynıdır. I., II. ve III. tertip banknotlar birlikte tedavül edecektir."

RESMİ GAZETE KARARI

Resmi Gazete 'de yayımlanan karar şu şekilde;

E-9 EMİSYON GRUBU III. TERTİP 20 TL BANKNOTLARIN TEDAVÜLE ÇIKARILMASINA İLİŞKİN DUYURU

14 Temmuz 2017 tarih ve 30124 sayılı Resmi Gazete’de ilan edildiği üzere, 1211 sayılı Kanun’un verdiği yetkiye dayanılarak Bankamızca E-9 Emisyon Grubu III. tertip 200 TL, 10 TL ve 5 TL banknotlar 27 Mart 2017 tarihinde; 100 TL ve 50 TL banknotlar ise 17 Temmuz 2017 tarihinde tedavüle çıkarılmış olup, 20 TL banknotlara ilişkin duyurunun daha sonra yapılacağı bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Bu çerçevede, E-9 Emisyon Grubu III. tertip 20 TL banknotlar 24 Aralık 2018 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir. II. tertip banknotlara kıyasla, III. tertip 20 TL banknotların sadece imzalarında değişiklik yapılmıştır.

Banknotlardaki imzalar Başkan Murat Çetinkaya ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük’e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Söz konusu banknotlar üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I. ve II. tertipleriyle tamamen aynıdır. I., II. ve III. tertip banknotlar birlikte tedavül edecektir.

Kamubulteni.com  | Ankara