Erdoğan'dan Flaş Profesyonel Askerlik Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan profesyonel askerlik konusunda bir son dakika açıklaması geldi. Erdoğan açıklamasında "Profesyonel askerliğin getirisi ve götürüsü iyi hesap edilmeli." ifadelerini kullandı. Açıklamanın detayları haberimizde.

Erdoğan'dan Flaş Profesyonel Askerlik Açıklaması

Profesyonel askerlik konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik açıklama geldi.

Önceki gün Güney Afrika Cumhuriyeti'ne giden ve çeşitli temaslarda bulunan, burada önemli ekonomik anlaşmalara imza atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkent Johannesburg'ta bir basın toplantısı verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Burada yaptığı açıklamasında profesyonel askerlik düzenlemesi ile ilgili ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

''Profesyonel askerliğin getirisini götürüsünü iyi düşünmek lazım. Profesyonel askerlik yüzde 100 olmalı mı, olmamalı mı? Bu noktada da ayrı bir tartışma söz konusu. Çünkü o asker ruhu amatör olarak ayrıdır, profesyonel olarak daha başkadır. Şimdi 1.5 milyona yakın birikim konuşuluyor. Bunu bir eritelim. Bunu erittikten sonra her mevsim bedelli askerlik gelir mi, gelmez mi bu Betpas beklentileri ortadan kaldıracak bir sürecin içine girelim istiyoruz.''

3 AY ZORUNLU 6 AY BEDELLİ ASKERLİK

Profesyonel askerliğe geçilmesinin ardından zorunlu askerlikte de yeni düzenlemeler yapılacak. Kulislerden edinilen son bilgilere göre 12 ay zorunlu askerliğin yerine getirilmesi planlanan yeni sistemde her vatandaş 3 ay zorunlu askerlik yapacak. 3 aydan sorna isteyen her ay için asgari ücret vererek kalan ayları bedelli olarak yapacak. İsteyen askerde kalıp 6 ay boyunca asgari ücret alacak.

Bu yeni düzenleme ile artık bir daha bedelli askerlik yasası çıkarılmasının önüne geçilecek. Söz konusu bu düzenleme vatandaşlar tarafından olumlu karşılandı.

Siz de aşağıda bulunan yorum kısmından bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Kamubulteni.com  | Ankara