Enerji Kimlik Belgesi Son Tarihi ve Başvuru Formu

Enerji kimlik belgesi almak isteyen vatandaşlar için son tarih açıklandı. Peki enerji kimlik belgesi son tarihi ne zaman? Nasıl alınır? Enerji kimlik belgesi nedir? İşte detaylar.

Enerji Kimlik Belgesi Son Tarihi ve Başvuru Formu

Enerji kimlik belgesi almak isteyen vatandaşlar için son tarih açıklandı. Peki enerji kimlik belgesi son tarihi ne zaman? Nasıl alınır? Enerji kimlik belgesi nedir? İşte detaylar.

29 Kasım 2019 Cuma 14:33
Enerji Kimlik Belgesi Son Tarihi ve Başvuru Formu

Enerji kimlik belgesi son tarih uyarısı.

Bina için enerji kimlik belgesi almayan vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi.  1 Ocak 2011 zorunlu hale gelen yapı kimlik belgesini tüm bina sahiplerinin alması gerekmektedir.

Kasım ayı itibarıyla enerji kimlik belgesini alanların sayısı 873 bin civarında oldu. 

2020 'DE ALIM SATIMLARDA BU ŞART ARANACAK

2020 yılının ilk gününden sonra kiralama, alım ve satım işlerinde enerji kimlik kartı kullanılacak. Enerji kimlik kartı olmadan bu işlemler yapılamayacak. Satış işlemleri ya da kiralama işlemleri sırasında ev sahibinin bu belgenin bir suretini kiracı ya da satacağı kişiye vermesi gerekmektedir. 

Bu belge ile enerjinin verilmli halde tüketilmesi sağlanacak. 

SON TARİH

Konu ile ilgili yapılan açıklamada , enerji kimlik kartı almak için vatandaşların başvuru yapması gerektiine yer verildi. Mayıs 2017 'de sona eren başvurular uzatılmış ve son tarih 1 Ocak 2020 olarak açıklanmıştı.

Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Genel Başkanı Murat Kalsın, en başta tüketicinin kendi cebinde önemli bir tasarruf oluşturacağına dikkat çekti.

Kalsın açıklamasında şunları söyledi:

"Daire satın alırken veya kiralarkan enerji kimlik kartını isterseniz, talep ederseniz o zaman ilgili firma ya da şahıs bu belgeyi mutlaka alacaktır. Enerji verimli binalarda oturmak sadece cephe izolasyonu ile yüzde 50 enerji tasarrufu sağlar. Faturalar yüzde 50 azalır. Yeni projeler denetleniyor ancak eski yapılarda da bu belgenin daha hızlı alınmasını bekliyoruz. Bakanlıklar bunu teşvik edecek sistemleri de hayata geçirdi. Yeni bir erteleme taraftarı değiliz ancak tüketici için belge almayı kolaylaştıracak her türlü uygulamanın yapılması gerekiyor"

Yeni binaların iskan alabilmesi için en az C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi almaları gerektiğini anlatan İZODER Başkanı Levent Pelesen, mevcut binalarda ise enerji sınıfı ile ilgili herhangi bir şart bulunmadığını kaydetti. Pelesen, "Enerji sınıfı ne olursa olsun, ister yalıtımlı isterse de yalıtımsız tüm mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi alınabiliyor. Mevcut binalarda Enerji Kimlik Belgesi sadece durum tespiti fonksiyonunu görüyor. Artık ev alırken, satarken ya da kiralarken sadece konumuna, manzarasına, oda sayısına değil kimlik belgesine de bakılmalı" diye konuştu.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

Daha basit bir ifade ile buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerlidir. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmıştır. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.

Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşaa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır.

Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Mevcut binalar halihazırdaki ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimi, aydınlatma armatürleri verimliliği gibi parametrelerine bağlı olarak A sınıfından G sınıfına kadar her sınıf Enerji Kimlik Belgesi alabilmektedir.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ BAŞVURU

Başvuru için aşağıdaki linki kopyalayın ve yeni sekmede açın >>

http://www.enerjikimlikbelgesi.com/#ekb-nasil-alinir

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.