Ehliyet Sınavlarında Yeni Dönem Başladı-İşte Detaylar (2019 MTSK)

Son dakika haberi: Ehliyet sınavlarında yapılan değişiklikler belli oldu. Sınav soruları, konu dağılımı ve diğer detaylar haberimizde.

Ehliyet Sınavlarında Yeni Dönem Başladı-İşte Detaylar (2019 MTSK)

Ehliyette yeni dönem başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 81 il merkezinde kurulacak olan e-sınav merkezlerinde ehliyet sınav merkezi kurulacak. Kurulan merkezlerde ehliyet sınavları  randevu usulüyle çalışacak. Haftanın 7 günü ehliyet sınavlarının gerçekleştirilebileceği merkezlerde, randevular sınava 4 gün kala değiştirilebilecek.

HANGİ KONULARDAN SORU ÇIKACAK?

Sürücü belgesi almak isteyen adayların sertifika türlerine göre; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sertifika sınıfı türlerinden 4 başlık altında sınava alınacak.

Adaylara sınavlarda soru sorulacak konular şu şekilde;

  • İlk Yardım
  • Trafik ve Çevre
  • Araç Tekniği
  • Trafik Adabı

TOPLAMDA 50 SORUNUN DAĞILIMI

Ehliyet sınavında adaylara  ilk yardım dersinden 12 soru, trafik ve çevre dersinden 23 soru, araç tekniği dersinden 9 soru, trafik adabı dersinden ise 6 olmak üzere toplamda 50 soru yöneltilecek. 50 soru için adaylara 45 dakika süre verilecek.

EĞİTİMİ TAMAMLAYANLAR RANDEVU ALABİLECEK

Sürücü kursları tarafından verilen teorik eğitimleri tamamlayan adaylar, sınav ücretini yatırdıktan sonra e-sınav randevu sistemi üzerinden randevularını alabilecek. İlk e-sınavda başarısız olan adayların ikinci sınava katılım hakkı için ilk sınav ile arasında en az 15 gün geçmiş olması şartı aranacak.

HAFTANIN HER GÜNÜ SINAV YAPILACAK

Adaylar, 81 ilde açılan e-sınav salonlarında haftanın 7 günü randevulu sistem üzerinden sınavlara dahil olabilecek.  E-Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan sürücü adayı, randevu sistemi tarafından belirlenen e-sınav tarihinden en az 4 (dört) gün önce randevusunu değiştirebilecek.

Kursiyerin belirlenen tarih ve saatte sınava girmesi zorunlu olacak. Aksi takdirde kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılacak.

CEVAPLAR EKRANA DOKUNARAK

e-Sınav Uygulama Kurallarını okuyup onaylayan sürücü adayları, kendilerine özel tahsis edilen dokunmatik bilgisayar ile sınava başlayacak.

Adaylar tüm işaretlemeleri ekrana dokunarak yapacak.

Soru sayısı ve sınav süresi kursiyerin kullandığı bilgisayar ekranında yer alacak.

Kursiyer isterse sınav süresi tamamlanmadan sınavı bitirebilecek. Bu durumda e-sınav yazılımı kursiyerden iki defa onay alacak, bu işlemden sonra sınavı sonlandıracak ve kursiyerin sınava tekrar dönmesi mümkün olmayacak.

Kursiyer sınava girmediyse salon görevlilerince salon aday yoklama listesine “girmedi” yazılacak.

SONUÇLAR ANINDA

Sınavın ardından sürücü adayları sınav binasında bulunan sonuç bilgisayarından sınav sonucu öğrenebilecek. Ayrıca adaylar sınav sonucunu esinav.meb.gov.tr adresinden T.C. Kimlik no ile öğrenebilecek.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA