EGM'den Eski Tip Kimlik Uyarısı Geldi

Emniyet Genel Müdürlüğü, eski tip kimliklerin güvenlik zaafiyeti oluşturduğu gerekçesi ile 30 Haziran tarihinden itibaren eski tip kimlik kartlarıyla Kuzey Kıbrıs'a çıkış yapılamayacağını duyurdu.

EGM'den Eski Tip Kimlik Uyarısı Geldi

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, eski tip nüfus cüzdanlarında sahtecilik yapılabildiği, bu yüzden KKTC çıkışlarında İCAO standartlarına uygun yeni tip kimlik kartlarının uygulanacağı, ilgili düzenlemenin 30 Haziran'dan itibaren geçerli olacağını duyurdu. EGM'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bilindiği üzere, sahteciliği kolaylıkla yapılabilen ve taklit edilebilen eski tip nüfus cüzdanlarının yerine 02.01.2017 tarihinden itibaren güvenlik özellikleri yüksek, taklidi güç ve biyometrik verilerle desteklenmiş ICAO standartlarına uygun yeni tip kimlik kartları üretilerek yüksek oranda vatandaşımıza dağıtımı tamamlanmıştır.  

Hudut kapılarımızdan ülkemize giriş ve çıkış işlemlerinde yapılan incelemelerde, eski tip nüfus cüzdanları ile geçişlerin devam etmesinin büyük bir güvenlik zafiyeti oluşturduğu, başta terör örgütleri olmak üzere birçok suç örgütü üyelerinin söz konusu nüfus cüzdanlarında sahtecilik yapmak suretiyle yurt dışına çıkış yapmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.

Bu itibarla, 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle K.K.T.C.'ye çıkış yapacak Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile ülkemizden çıkış işlemlerinin sonlandırılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.