DW Türkçe'deki Haberle İlgili EGM'den Açıklama Geldi

DW Türkçe haber sitesinde yer alan habere ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi sayfasından açıklama yayımlandı.

DW Türkçe'deki Haberle İlgili EGM'den Açıklama Geldi

DW Türkçe haber sitesinde yer alan habere ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi sayfasından açıklama yayımlandı.

20 Nisan 2021 Salı 17:32
DW Türkçe'deki Haberle İlgili EGM'den Açıklama Geldi

Şiddet mağduru kadınların karakol kapısından dönmek zorunda kaldığı yönümdeki iddialarla ilgili EGM'den yapılan açıklamada, KADES uygulaması hatırlatılarak, kadına şiddete karşı atılan adımlar anlatıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

DW Türkçe haber sitesinde yer alan “Şiddet mağduru kadınlar: Karakol kapısından dönmek” başlıklı haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Haber sitesinde görev yapan bir muhabirin, İstanbul’un çeşitli semtlerindeki Polis merkezlerine deneme amaçlı giderek, “başvuru yapmak istediği ancak bunun kabul edilmediği” yönündeki iddiası tarafımızca incelenmiştir.

Haberde dile getirilen “mağdurların müracaatının alınmadığı, başka birimlere veya savcılıklara yönlendirilmeye çalışıldığı” iddialarının gerçeklikle uzaktan yakından alakası yoktur.

Kaldı ki; Polis merkezlerinde, aile içi ve kadına yönelik şiddet mağdurları tarafından yapılan başvuruların kabul edilmesi yönündeki hassasiyet en üst düzeydedir. Bunun yanısıra; Kadın Destek Uygulaması’na (KADES) bugüne kadar tek dokunuşla yapılan 60 bin 718’i asıllı, toplam 117 bin 512 ihbara anında müdahale edilmiş, bu da kamuoyu tarafından takdirle karşılanmıştır.

Polis merkezlerinde söz konusu haber sitesinin muhabirine, aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarına anında müdahale edileceği belirtilmiş, her türlü yardımın sağlanacağı vurgulanmıştır. Ancak şahıs sadece bilgi amaçlı geldiğini, avukatına danışacağını söyleyerek, polis merkezinden ayrılmıştır.

DW Türkçe muhabiri daha sonra Yozgat, Erzurum, Nevşehir ve Trabzon’daki bazı emniyet birimlerini aynı konu ile ilgili olarak telefonla aramış, kendisine bulunduğu adresi bildirmesi halinde en yakın ekibin yönlendirileceği belirtilmiş ancak adresi hakkında bilgi vermemiş ve aynı şekilde bilgi amaçlı aradığını söyleyerek telefonu kapatmıştır.

Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelemiz dün olduğu gibi bugün de kararlı bir şekilde devam etmektedir, bundan sonra da edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol