Düğünler İptal mi? Düğün Yasakları Kalktı mı?

81 şehirde düğünler geçtiğimiz günlerde kısıtlandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada düğün, nişan ve sünnet ile diğer törenler için yasakların başladığına yer verilmişti. Peki düğün kısıtlamaları devam ediyor mu?

Düğünler İptal mi? Düğün Yasakları Kalktı mı?

81 şehirde düğünler geçtiğimiz günlerde kısıtlandı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada düğün, nişan ve sünnet ile diğer törenler için yasakların başladığına yer verilmişti. Peki düğün kısıtlamaları devam ediyor mu?

11 Eylül 2020 Cuma 21:54
Düğünler İptal mi? Düğün Yasakları Kalktı mı?

Düğünler yasak mı? Düğpün kısıtlamaları kalktı mı?

Düğün planı yapan gençler, geçtiğimiz gün yayımlanan genelge ile planlarını değiştirdi.

VAKALAR ARTIŞA GEÇTİ

Birçok şehirde , özellikle Ankara 'da son günlerde vakalar artışa geçti. Vaka artışı sonrası yeni kararlar alındı. Alınan kararlara baktığımızda düğün, nişan, kına, sünnetler için yeni kısıtlamalara gidildiği görüldü. 

KISITLAMALAR BAŞLADI

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı 'nın tavsiyesi sonrası düğünleri kısıtladı. Kısıtlamalar önce 14 şehir için gelmişti. Ancak kısıtlamaların kapsamı genişletildil ve 81 şehirde aynı kısıtlamalar geçerli oldu.

İçişleri tarafından yayımlanan genelge şu şekildeydi:

"1. Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek.

2. Ancak nikâh merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikâhların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasının sağlanacak.

3. Nikâh merasimi şeklinde düğün veya nikâh yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

4. Nikâh merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dâhil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

5. Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikâh törenlerine katılması yasaklanacak.

6. Nikâh merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikâh törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

7. İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikâh merasimi şeklindeki düğün ve nikâhlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72'nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak en geç 04.09.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyet gösterilerek uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek.

Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak."

Buna göre düğünler iptal edildi. Sadece nikahlara izin veriliyor ve bu da 1 saati geçmeyecek şekilde olacak.

YASAK KALKTI MI?

Düğün kısıtlamaları henüz kalkmadı. Kısıtlamaların kısa sürede de kalkması beklenmiyor. Peki sizce düğün kısıtlaması kalkmalı mı? Yorum kısmı aşağıda.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüseyin 2020-09-12 10:24:57

EĞLENMESİNİ KURALLARA UYMASINI BİLMEDİĞİMİZ SÜRECE YASAKLAR KALK-MA-MA-LI

Avatar
Emre Ay 2020-09-11 22:14:50

Pandemi direk düğünlere bağlanmamalı hala avmler lokantalar açık millet iç içe ve maskesiz bunlara hiç kimse bakmazken biz kaç aydır emek emek yaptığımız herşeyi tekrar tekrar erteliyoruz bunun neresinde adalet var virüs sadece düğünde mi bulaşıyor

Avatar
Hatice 2020-09-11 22:12:57

Yasaklar kaldırılmalı o zaman her yerı kapatın otellerı eğlence yerlerıni

Avatar
Arif 2020-09-11 22:48:01

Kesinlikle yasaklanmalı cenazeler tam bir sosyal mesafe ve maske kuralına uyuluyor camiler tam olarak uyuluyor ama asla ama asla dügünlerde uyulmuyor ve bunu kendi gözlerimle gözlemledim kapiya dikilen memura sus pus derler içeride her haltı uerler kesinlikle kapatılmalı

Avatar
yusuf 2020-09-12 10:28:56

kesinlikle yasaklanmalı köylerde düğünlerde jandarmayı bile kandırıyorlar

Avatar
Çelebi 2020-09-11 22:18:29

8 yıldır birlikteyiz 1 yıl nişanlı kaldık, toplam 9 sene oldu. Yıllardır hayal kurduk, imkanlarımızı ortaya koyduk, 25 eylül için 2019 kasım ayında düğün salonunu tuttuk, herşeyi 1 yıl önce ayarladık. Ne olur esneklik olsun, bizim ne suçumuz var şuan herşey yerle bir oldu, kısıtlama kalksın deniz havuz sezonu kapansın

Avatar
Esma 2020-09-11 22:35:37

Kısıtlamalar kalkmalı bu sadece düğünle çözülebilecek bi problem değil şuan düğünler kısıtlı fakat vakalar yine aynı hatta daha yüksek lütfen kaldırın bizlerin en mutlu günlerini ellerinden almayın aylardır hatta yıllardır çeşitli sebeplerden bekleyenler var erteledikçe erteledik buda artık kişisel sorunlara dönüşüyor lütfen çözümü farklı şekilde deneyin :(

Avatar
Aynur 2020-09-11 22:39:23

kalkmalı tedbir arttırılmalı onca insan bir dünya borca girdi yazik gunah tedbir arttirilarak dügünler yapilmali