Burs Başvurusu Sonrası KYK Yurt Başvurusu Başladı mı?

KYK 2021 yılı burs başvuru duyurusu yayımlandı. Başvuruların başlamasının ardından adaylar e devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapmaya başladı. Peki yurt başvurusu başladı mı?

Burs Başvurusu Sonrası KYK Yurt Başvurusu Başladı mı?

KYK yurt başvurusu ne zaman? Başvuru başladı mı?

2021 yılı KYK burs ve kredi başvuru duyurusu yayımlandı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptığı son dakika açıklamasında başvuruların başladığını ve 3 Kasım tarihine kadar başvuruların devam edeceğini söyledi. Burs ve kredi başvuru detayları için Tıklayın Burs ve kredi başvurularının başlamasının ardından en çok merak edilen konu, KYK yurt başvurularının ne zaman başlayacağı konusu oldu. 

İLK DÖNEM UZAKTAN

Üniversitelerde 2020-2021 eğitim öğretim yılı için uzaktan eğitim kararı alındı. Türkiye genelinde üniversiteler ilk dönem uzaktan eğitim veriyor. Bu nedenle Eylül ayında alınması gereken yurt başvuruları ertelendi.

YURT BAŞVURU DETAYLARI

Yurda ilk defa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken ücrete ilk kayıt ücreti denir. Bu ücretin içerisinde gün bazında yatak ücreti, güvence bedeli ücreti ve yurt kimlik ücreti bulunmaktadır. Bu ücret öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösterir. İlgili banka ATM’lerinde veya yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinde yer alan e-ödeme ekranında tutar otomatik olarak görülmektedir.

Aşağıdaki adaylara ücretsiz yurt hizmeti verilir:

  • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar
  • Devlet koruması altında olan öğrenciler
  • Anne ve babası (her ikisi de) vefat etmiş olanlar
  • Şehit ve gazi çocukları
  • Gaziler

Şartlar ise şu şekilde:

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,
b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)
c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)
ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,
d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,
e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,
f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması, 
g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

BAŞVURULAR BAŞLADI MI?

KYK yurt başvurusu henüz başlamadı. Başvuruların önümüzdeki aylarda başlaması bekleniyor. Başvuru başladığında haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN