BTK'dan Yeni Karar! Bazı Akıllı Telefonların Satışı Yasaklandı!

Aralarında Xiaomi, Kaan, Concord, BB Mobile gibi akıllı telefon markalarının yer aldığı cihazların bazı modelleri yasaklandı.

BTK'dan Yeni Karar! Bazı Akıllı Telefonların Satışı Yasaklandı!

BTK'dan Yeni Karar! Bazı Akıllı Telefonların Satışı Yasaklandı!

BTK piyasada bulunan ilgili ürünlerin toplatılmasına yönelik karar verdi. BTK'nın güvensiz olduğu tespit edilen cihazlar başlığı ile yaptığı duyuruda, bazı alçak güçlü telsizler ile UHF el telsizi de yer alıyor. 27 Kasım 2019 tarihinde satışını yasaklayıp, toplatma kararı aldığı cihazların bazı e-Ticaret sitelerinde hala satışının sürmesi dikkat çekiyor.

BTK'dan yapılan resmi bilgilendirmede şu ifadeler yer aldı: 

Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir. 

Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.