Bir İlimizden Daha Koronavirüs Konusunda Kötü Haber! Vali Uyardı: Durum Kritik

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, il genelinde artan koronavirüs vaka sayıları ve ölümleri hatırlatarak vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyardı.

Bir İlimizden Daha Koronavirüs Konusunda Kötü Haber! Vali Uyardı: Durum Kritik

Basın mensuplarının koronavirüs konusundaki sorularını yanıtlayan Çiftçi, İl genelinde koronavirüse yakalanan kişilerin sayısının 1052 olduğunu, hastanede tedavisi süren kişi sayısının 122 olduğunu, 5 hastanın yoğun bakımda olduğunu belirterek, son 10 günde 4 kişinin koronavirüs nedeniyle öldüğünü, koronavirüsün çıktığı günden bu yana toplam vefat sayısının ise 9 olduğunu belirterek durumun son günlerde ne kadar kritik duruma geldiğinin altını çizdi.

Vatandaşları kurallara uymaya çağıran Vali Çiftçi, "Vakanın ilk çıktığı günden bugüne kadar toplam vefat sayısı 9'a ulaştı. Halkımızdan istirham ediyorum. Şu son 10 günde 4 vatandaşımızın vefatını düşünürsek konunun ne kadar ciddi olduğu, ne kadar kritik olduğu anlaşılacaktır. Yoğun bakımdaki hasta sayımız arttıkça, entübe sayımız arttıkça vefat sayımızda doğru orantılı artıyor. Halkımızdan kurallara azami şekilde uymalarını istiyorum" dedi.

Koronavirüs denetimlerinin artırıldığını belirten Çorum Valisi, maske ve sosyal mesafe konusuna da dikkat çekerek, "Kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiğinde maske, mesafe, temizlik kurallarına riayet ve kalabalıklardan uzaklaşma şeklinde dört ana gaye vardı. Bugün maske denetimlerini gerçekleştiriyoruz. Bilindiği gibi sadece maske takılması yoluyla korona virüsten korunmanın yolu yüzde 86 oranında korunuyoruz. Sosyal mesafe kuralına uyarsak yüzde 82 oranında koruma sağlanabiliyor. Eğer her ikisine de uyarsak yüzde 96 oranında bir koruma sağlanıyor. Bu da maske kullanımının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" dedi.