Bedelliye Başvuru Yapan Toplam Sayı Açıklandı

Son dakika haberi: Başvurusunda 2 haftanın geride kaldığı bedelli askerliğe başvuru yapan aday sayısı açıklandı.

Bedelliye Başvuru Yapan Toplam Sayı Açıklandı

Bedelli askerlik ibekleyen adayları sevindireen açıklama seçim öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelmişti. Yıllardır bedelli bekleyenleri sevindiren açıklama sonreası tasarı TBMM'de görüşüldü ve tasarı Meclisten geçerek yasalaştı. Resmi Gazete'de de yayımlanmasının ardından bedelli askerlik için başvurular geçtiğimiz gün başladı. Birçok kişinin beklediği bedelli askerlik başvurusu başlar başlamaz yoğun şekilde başvuru gerçekleşti.

Edinilen son dakika bilgilerine göre ilk iki haftanın ardından bedelli askerlik için başvuru yapan aday sayısının 340 bini geçtiğine yer verildi. 

Son çıkan bedelli askerlik için toplamda 398 bin 731 kişi başvuru yapmış ve askerliğini bedelli şekilde yapmıştı.

TAHMİN 400 BİN'Dİ

Daha önce yapılan açıklamalarda  bedelli askerlikten faydalanacak toplamda 1 milyondan fazla kişi olduğu ve bu kişilerden Piabet 400 bin civarında adayın bedelli için başvuru yapacağı tahmin ediliyordu. İki haftada başvurunun 350 bine yaklaşması sonrası bedellide başvuruların 500 bini geçmesi bekleniyor. 

CELP PLANLAMASI NE ZAMAN

Hürriyet Gazetesi' nden Turan Yılmaz, bugün kaleme aldığı yazısında, önümüzdeki 3 Kasım günü sona erecek olan bedelli askerlikte toplam başvuru sayısının bu şekilde belli olacağına yer verdi.Başvru yapan aday sayısına göre Milli Savunma Bakanlığı Celp dönemlerini oluşturacak. 21 günlük eğitim görecek olan adaylar, başvuruyu yapıp ücreti ödedikten sonra Milli Savunma Bakanlığı 'ndan gelecek duyuruyu bekleyecek. Bazı eğitim birlikleri bedelli askerlik yapacak adaylar için ayrıldı ve celp dönemlerini beklemeye başladı. Bazı birliklerde ise adaylar diğer askerliğini yapan adaylarla aynı birliklerde askerliğini yapacak. 

Kamubulteni.com  | Ankara