Bankada Parası Olanlar İçin Açıklama Geldi

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz'den bankada parası olanlarla ilgili önemli bilgilendirme açıklaması geldi. Türkiye'nin finans sisteminin çok güçlü olduğunu belirterek, "Bankacılık sistemimizde herkesin parası güvende. Bankacılık sistemi gerçekten finansal ataklara güçlü bir şekilde karşı koyuyor." ifadelerini kullandı.

Bankada Parası Olanlar İçin Açıklama Geldi

Anadolu Ajansı'nma konuk olan ve ekonomi gündemini değerlendiren Akyüz, son günlerdeki spekültatif ataklara değindi ve bu atakların suni olduğunu, yaşanan bu gelişmeleri ekonomi ile açıklanmanın mümkün olmadığını söyledi. 

Amerika'nın saldırgan tutumu sonrası başlayan bu ekonomik savaşın etkisinin kısa sürede geçeceğini dile getiren Akyüz, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ekonomisi bu tür dalgalanmalara bugüne kadar olduğu gibi güçlü mukavemet gösteriyor. Finans sistemimiz çok güçlü. Bankacılık sistemimizde herkesin parası güvende. Bankacılık sistemi gerçekten finansal ataklara güçlü bir şekilde karşı koyuyor. Merkez Bankası likidite imkanlarını bollaştırdı. Merkez Bankası, hem TL hem döviz olarak piyasaya likidite veriyor. Bankalarımız bu açıdan da güvende. Ayrıca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) garantisi var. BDDK'nın aldığı kararların da yararlı olduğunu düşünüyorum."

Hazine ve Hazine Bakanlığı'nın geçtiğimiz gün açıkladığı yeni ekonomi planına da değinen Akyüz, bunun olumlu bir gelişme olduğunu ve programın piyasalara adapte edilmesi ile piyasalarda tam güvenin sağlanacağını söyledi.

O HABERLERE PRİM VERİLMEMELİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgesindeki en güçlü ve ekonomik dinamiği Maksibet en etkili ülke olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Akyüz, özellikle hizmet, sanayi ve bankacılık yönünden gelişmiş bir ülke olduklarının da altını çizdi. 

Dünyaya açık bir ülke olarak ekonomide yolumuza devam ediyoruz diyerek açıklamasını sürdüren Akyüz şu ifadeleri kullandı:

"AB ile çok ciddi ve sıkı finansal ilişkiler var. Bizim ihracatımızın yüzde 50'sinden fazlası AB'ye yapılıyor. Bankacılık sistemimizin aldığı kredilerin çok önemli bir kısmı AB ülkelerinden. Özel sektörün aldığı krediler de Avrupa bankalarından. Dolayısıyla Türkiye ile Avrupa'nın kaderi birbirine çok bağlı. Avrupalılar bizi destekliyorlar. Avrupalıların yanı sıra dünyanın birçok ülkesinin Türkiye'de yatırımları var. O yatırımlara da biz sahip çıkmak zorundayız. O ülkeler de Türkiye'ye bu konuda destek verecekler.

Finansal sistemde bir sıkıntı gözlenmiyor. Bütün finansal aktörler görevinin başında. Bir panik de yaşamıyoruz. Spekülatif haberlere de hiçbir şekilde prim verilmemeli. Bu tür spekülatif haberlerin hiçbir geçerliliği yok. ABD bu yanlış kararlarını daha fazla sürdüremez. Türkiye tekrar istikrarlı zemine dönecektir."

Kamubulteni.com  | Ankara