Askerlikte Yeni Dönem: Kısa Dönem Uzun Dönem Farkı Kalkıyor

Kısa ve uzun dönem askerlik artık kalkacak..Profesyonel orduya geçişin önemli adımlarından biri olan bu düzenleme, askerlikten kaçış için adeta bir sığınak olarak görülen üniversitelerde de büyük bir değişime yol açacak. Detaylar haberimizde.

Askerlikte Yeni Dönem: Kısa Dönem Uzun Dönem Farkı Kalkıyor

Kısa ve uzun dönem askerlik artık kalkacak..Profesyonel orduya geçişin önemli adımlarından biri olan bu düzenleme, askerlikten kaçış için adeta bir sığınak olarak görülen üniversitelerde de büyük bir değişime yol açacak. Detaylar haberimizde.

03 Kasım 2018 Cumartesi 09:33
Askerlikte Yeni Dönem: Kısa Dönem Uzun Dönem Farkı Kalkıyor

Askerlikte yeni dönem için detayla netleşmeye devam ediyor.

ÜNİVERSİTE ASKERLİKTEN KAÇIŞ YOLU OLMUŞTU

Gençlerin birçoğu, yıllardır askerlikten kaçmak iin üniversiteye gidiyordu. Kısa dönem  askerlik yapmak için üniversiteye kaydolan adaylar, tecil için de yüksek lisansa başvuru yapıyordu. Hatta Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin dört yıllık bölümlerine kaydolan erkek öğrencilerin büyük çoğunluğu, askerliği ertelemek isteyenlerden oluşuyordu. Yeni düzenleme ile dört yıllık fakülte bitiren bir genç ile ilkokulöğretim mezunu vatan görevini aynı sürede yapacak.

OKUL MAZERET OLMAYACAK

Eğiticimlere göre bu yenilikler eğitimde dönüşümün de habercisi olacak. Çünkü bekleme süresi ortadan kalkacağı için gençler, bir an önce hayata atılmanın derdine düşecek. Dört yıl bekleyip 'işsizler ordusu'na katılmak yerine erkenden mesleğe atılacaklar. Meslek liseleri daha da canlanacak. Açık öğretimler elekten geçecek. Gençler, askerliği parayla ertelemek yerine kendi işlerine kafa yoracak.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Muhammet Kurulay'a göre gençler uzun vadeli planlarını daha kolay yapacak. Kurulay şu ifadeleri kullanıyor:

Askerlikte herkesi aynı şartlarda değerlendirmek günümüz şartlarına uygun. Üniversite okumak ayrıcalıklı olmaktan çıktı. Bu durumda sadece askere gitmemek için okula kayıt olup zaman ve maddi kayba yol açıyordu.

Bunun da önüne geçildi. Askerliğini bir şekilde ertelemek isteyenler artık okulu mazeret gösteremeyecek. Gençler uzun vadeli planlarını daha kolay yapacak. Bu ülkenin gelişimi ve ekonomisine oldukça önemli katkı sağlayacak. Beklenen değişikliğin, çağı takip eden ve gereklerini yerine getirmeye çalışan bir yönü var

Tecilciler eğitimin kalitesini bozuyordu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Anık, askerlikten kaçmak için üniversite okuyanların eğitimin kalitesini bozduğunu söyledi. Anık şöyle dedi: Eğitim sürecinin, askerlik görevinin yerine getirilmesinde geciktirici veya erteleyici bir rolünün olması, ilk bakışta gençlerimize çok büyük bir avantaj sağlıyor gibi görünmektedir. Ancak gerçekte böyle değildir. Askerliği ertelemek ya da tecil etmek amacıyla eğitim sürecinin araçsallaştırması, eğitimin kalitesi ve işleyişini bozmaktadır. Askerliği tecil amacıyla üniversitelere kayıt yaptırılması ve bilhassa lisansüstü eğitiminin bu amaca yönelik olarak tercih edilmesi, eğitimden beklenen başarıyı doğrudan olumsuz etkilemektedir. Öncelikle, askerliği tecil niyetiyle eğitimi kullanmak isteyen öğrenciler, derslere devam etmez, sınıfta kalır, eğitim sürecine ne kadar çok uzatırsa, amacına o kadar fazla nail olacağını düşünmektedir. İkincisi, bazı vakıf üniversitelerinin devam ve eğitimin kalitesi konusunda esneklikler sağlayarak, daha fazla sayıda öğrenci elde etmeye çabalamaları, askerliğin eğitim ve eğitimin askerlik amaçlarıyla araçsallaştırılarak meşrulaştırılmasına neden olmaktadır.

Kuşkusuz ki, derslere devam ederek kaliteli eğitim almak isteyen öğrencilerle, eğitim kalitesinden taviz vermek istemeyen eğitim kurumları açısından, bu meşrulaştırma, ciddi bir risk teşkil eder hale gelmiştir. Bu sebeple askerlik süreci ve süresini, eğitimin etkilemesinin önlenmesi oldukça faydalı bir düzenleme olacaktır. Ancak kendi başına yeterli değildir. Zorunlu eğitimi bitiren genç insanlarımız, meslek okulları veya meslek yüksekokulları marifetiyle, çok hızlı bir biçimde meslek sahibi yapılmalıdır.

Kamubulteni.com  |  Ankara

Son Güncelleme: 03.11.2018 12:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.