Adresler Değişiyor: Açık Adres Yerine Kodlu Sistem Geliyor

Adresi bulamadım, adres yanlış verilmiş gibi bahaneler ve mağduriyetler artık tarih oluyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı yaptığı son dakika açıklamasında adreslerde 9 kodlu sisteme geçileceğini söyledi.

Adresler Değişiyor: Açık Adres Yerine Kodlu Sistem Geliyor

Adreslerde yeni dönem: 9 haneli adres sistemine geçiliyor.

Son dönemlerde online alış verişlerin artması ile birlikte kargo lojistik sektörü ön plana çıktı. Tabi bu durum da bazı sorunları beraberinde getirdi. En çok karşılaşılan sorun ise kargocuların evi bulamaması sorunu oldu. Adreslerin yanlış verilmesi nedeniyle evlerin bulunamaması bahanesi artık tarih oluyor. Edinilen son dakika bilgilerine göreTürkiye açık adresten kodlu adres sistemine geçiyor. Bundan sonra adresler, TC kimlik numaraıs gibi kodlanacak. Söz konusu kod 9 numaradan oluşacak ve adresler buradan direk bulunabilecek. 

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Vatandaşlar TC kimlik numarası ve açık adresini söylerken tedirgin oluyor. Bu projeyle 20-66-80-308 diyecek, dokuz rakam bu kadar, 'adres kodu' başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok" ifadelerini kullandı.

TBMM'de komisyon üyelerinin sorularını yanıtlayan Yazıcı, meraklanan komisyon üyesi milletvekillerine ilk adres kodları verdi. Yazıcı komisyonda yaptığı açıklamada, "2006'da İngiltere'ye gönderilen ekiptenim. Bir eve taşındığımız zaman, Leicester Üniversitesi'nin karşısında Victoria Park'a paralel gelen Oxford Street'te Cradock Road'da 24 nolu bir evi tuttuk. Bu evin adresi nedir? diye emlakçıya söylediğim zaman bana şöyle söyledi; 'LE21TD'. 'Bu, nasıl bir adres?' deyince 'Bu sizin her şeyiniz. Size birisi evle alakalı bir şey sorduğu zaman LE21TD diyeceksiniz'. Ve bir yıl boyunca arabama sigorta yaparken, belediyeye su parası öderken, sağlık merkezine gittiğimde, birisine adres verirken bunu söyledim." dedi.

TEDİRGİNLİK OLUYOR

Yazıcı açıklamasının devamında, açık adreste yaşanan bazı sorunlara değindi ve "Diyelim ki bir kargo şirketine gittiniz, adresinizi vereceksiniz, yanınızda bir vatandaş var, 'Adresiniz nedir?' denildiği zaman insanlar şöyle bir bakıyor yani 'açık adresimi vereyim mi?' diye. Tedirgin olursunuz? Açık adresi söylendiği için evini taşıyan biliyorum. Burada 20-66-80-308, dokuz rakam bu kadar, başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok." dedi.

KARGOLARDA BÜYÜK KOLAYLIK

Yazıcı, "Diyelim ki biri size kargo yollayacak. 'Adresin nedir?', 'Ya, bizim sokağı değiştirdiler geçen gün ama' Hiç sorun yok efendim, '206680308' dediğiniz anda, karşı taraf o PTT'ye gidecekse veya bir yere gidecekse veya e-ticaret sitelerinden bir şey alacaksanız adres kodunuz orada... PTT bitirdi. Çocuğunuzu okula yazdırırken artık adres kodunuzu vereceksiniz. Hepsinin altyapısı bitti, tüm dairelerimizin adres kodu var." dedi.

İLK PTT KARGODA

Söz konusu yeni uygulamanın test aşamasında olduğunu ifade eden Yazıcı, "PTT Kargo kendi 'web' ara yüzünü oluşturdu, şu an test çalışmaları devam ediyor. Ben PTT ile toplantıda posta kodu olarak dile getirmek istedim ama PTT'deki yetkililer dediler ki; 'Posta kodu teknik bir terimdir, bölgeyi ifade eder ve kanunda geçer; bunu diyemeyiz'. O zaman biz de buna adres kodu diyelim, dedik. Artık herkesin -şu anda sizlerin de bulunduğu evlerde- MAKS'tan bağımsız bir adresi kodu var. Sayın Bakanımızla, PTT'yle ve diğer kargo şirketleriyle, BTK'yle ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü'yle görüşmelerimiz devam ediyor. Özel kargo şirketleri de adres kodunu koydu." dedi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA
Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/gundem/adresler-9-haneli-numaradan-olusacak-6377677