81 Şehirde Köylere Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı Bekleniyor

Geçtiğimiz dönemlerde ilk defa yurt genelinde gerçekleşen Bekçi alımlarının ardından gece yaşanan suçların oranında düşüş görülmüş, alımlara ağırlık verilmişti. Daha sonraki süreçte pilot uygulama olarak İstanbul ve Ankara'nın köylerine de bekçi alınmasına karar verilmişti. Uygulamanın yurt geneline yayılması bekleniyor.

81 Şehirde Köylere Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı Bekleniyor

Geçtiğimiz dönemlerde ilk defa yurt genelinde gerçekleşen Bekçi alımlarının ardından gece yaşanan suçların oranında düşüş görülmüş, alımlara ağırlık verilmişti. Daha sonraki süreçte pilot uygulama olarak İstanbul ve Ankara'nın köylerine de bekçi alınmasına karar verilmişti. Uygulamanın yurt geneline yayılması bekleniyor.

08 Kasım 2019 Cuma 07:30
81 Şehirde Köylere Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı Bekleniyor

81 İlde Köylere Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı Bekleniyor

Çarşı ve Mahalle bekçisi uygulamasının faydalarının görünmesinin ardından Ankara ve İstanbul'un köylerine de bekçi alımına gidilmiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yurt genelinde köylere de bekçi alımı yapılabileceği sinyallerini ilgili alımlarda vermişti.Geçtiğimiz süreçte binlerce yeni bekçi emniyet ordusuna katılırken, gece yaşanan suçlarda oranın ciddi manada düşmesinin ardından İstanbul ve Ankara'dakine benzer köylere bekçi uygulamasının önce Büyükşehirlere daha sonra da tüm yurtda yayılması bekleniyor. 2 dönemdir Çarşı ve Mahalle bekçisi alımları için sınavlar ve eğitim Polis Akademisi Başkanlığı'nca gerçekleştirilirken, önümüzdeki süreçte de alımlara dair başvuruların, eğitim sürecinin Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılması bekleniyor. Bekçi alımlarında adayların yaş ve diğer şartlar konusunda düzenleme talepleri de bulunuyor, fakat düzenlemeye dair herhangi bir resmi açıklama ya da düzenleme yapılacağına dair bir emare şimdilik gözükmüyor. Yeni bekçi alımı duyuruları ve sınav başvuruları daha önceki alımlarda olduğu gibi pa.edu.tr adresinden yapılacak. Hangi Büyükşehirlere bekçi alınacağı, başlangıçta sadece büyükşehirlere değil tüm yurt genelinde alım yapılıp yapılmayacağı ise önümüzdeki süreçte netleşecek. 

ASKERİ PERSONEL, POLİS, BEKÇİ, ÖZEL SEKTÖR İŞ FIRSATLARI VE DAHA FAZLA HABERE ERİŞİM, KADIN-ERKEK ADAYLARLA TANIŞMA VE BİLGİ ALIŞVERİŞİ İÇİN KATILMA İSTEĞİ GÖNDER. 

SON ALIMLARDA ŞARTLAR NASILDI?

81 İl için Bekçi Alımında başvuru genel şartları aşağıdaki gibi olmuştu: 

a)    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b)    En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
c)    En az 167 cm boyunda olmak,
d)    Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.
e)    Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde EN AZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak,
f)    Askerlik ödevini bitirmiş olmak,
g)    18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18/03/2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18/03/1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak,
h)    Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
i)    Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
j)    Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
k)    Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
l)    Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
m)    Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
n)    Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
o)    Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
p)    Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
q)    Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
r)    Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
s)    Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

UYARI: ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN, EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.

UYARI: Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları statüsündeki adayların başvuruları Başkanlığımızca yapılacağından, adayların dilekçeleri (adı, soyadı, TC. kimlik no, adres, kontenjan ili, 2 adet irtibat numarası, mezuniyet durumu) ile şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneğini ön başvuru tarihleri arasında 0 312 462 87 29 numaralı faksa göndermeleri gerekmektedir.  

UYARI: 2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Sınavına başvuruda bulunan adaylardan;
•Başvuru ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan ya da yapamayan,
•Ön başvurusunu yaptığı halde şahsen başvurusunu yapmayan ya da başvuru şartlarından herhangi birini taşımayan, sınava girmeyen, giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavı geçersiz sayılan,
•Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında başarısız olan,
•Ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ücret yatıran,
•Sınav ücretini kendi adına yatırmayan adayların sınav başvuru ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmeyecektir.

Adaylar hangi tarihte ve nerede başvuru ve sınava katılacaklarını www.pa.edu.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Ayrıca adaylara posta yoluyla veya değişik iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İnternet ilanı tebligat niteliğindedir. Adayların sınav tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edildikten sonra değiştirilemez. İnternet ilanının takip edilmemesi sebebiyle şahsen başvuru ve sınavlara katılamamaktan doğan sorumluluk adaylara aittir.

UYARI: Şahsen Başvuru ve Sınav Merkezine gelirken adayların; cep telefonu, ses, görüntü, kayıt cihazı veya değişik benzeri elektronik eşya bulundurmaları yasaktır.

Son Güncelleme: 08.11.2019 07:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.