81 İl'deki OHAL Büroları Kapatıldı

Hain darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında 81 İl'de Valilikler ile Kaymakamlıklar nezdinde açılan OHAL büroları, Olağanüstü Hal'in kaldırılması ile kapatıldı.

81 İl'deki OHAL Büroları Kapatıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı.

15 Temmuz günü terör örgütü FETÖ'nün hain darbe girişimi sonrası 21 Temmuz'da ülkede 3 ay süre ile Olağanüstü Hal ilan edilmişti. İlan edilen OHAL art arda uzatılmış ve 2 yıl devam etmişti. AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan OHAL'in kaldırılması meselesi hayata geçti ve 18 Temmuz tarihinde OHAL uygulaması kaldırıldı. 2 yıl süren OHAL kapsamında yüz binden fazla kamu personeli mesleğinden ihraç edilirken çok sayıda dernek, gazete, tv kanalı ve kuruluş, terör örgütü üilişkisi olduğu için kapatılmıştı. Öte yandan OHAL kapsamında valilik ve kaymakamlıklarda da OHAL büroları kuruldu. Kurulan bu bürolarda OHAL kapsamında işlemler yapıldı. İçişleri Bakanlığı yaptığı son dakika açıklamasında OHAL'in kaldırıldığını duyurdu.

Konu Gorabet ile ilgili Bakanlık kaynaklarından yapılan yazılı açıklamada, Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini, temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketleri nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın 120'nci maddesi ile ilgili mevzuat gereğince, ülke genelinde 21 Temmuz 2016 saat 01,00 tarihinden itibaren devam eden olağanüstü hal ilan edildiğinin altı çizilerek şu ifadelere yer verildi:

"Bu çerçevede; 08.03.1984 tarihli 18335 sayılı  Resmi Gazetede yayımlanan Olağanüstü Hal Kurulu ve Büroların  Kuruluş ve Görevleri ile Yükümlülüklerin Karşılığının  Tespiti ve Ödenmesi Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine göre Bakanlık merkezi, il  valiliklerinde ve ilçe kaymakamlıklarında olağanüstü hal (OHAL) büroları kurulmuştu. 18 Temmuz 2018 tarihinde OHAL uygulaması sona erdiğinden, İçişleri  Bakanlığınca valilik ve kaymakamlıklardaki OHAL büroları kaldırılmıştır."

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA